[Notka sponsorowana]

W naszych ogólnych zamierzeniach budżetowych istnieje zwykle rozsądny plan, który sprawdza się przy normalnym rytmie wydatków. Tego należy się trzymać. Czasem jednak zdarzają się sytuacje nieprzewidziane i wówczas stajemy przed koniecznością sięgnięcia nieco głębiej do kieszeni. Pośpiesznie szukamy sposobów i musimy wybrać: zakupy na raty lub pożyczka. Która z tych opcji jest lepsza?
Z tekstu dowiesz się:
  • czym różni się zakup na raty od pożyczki,
  • jakie są wad i zalety zakupu na raty,
  • jakie są wady i zalety pożyczki.

 

W jakich sytuacjach rozważamy zakup na raty lub pożyczkę?

Dziś trudno jest w stu procentach zapanować nad płynnością finansową. Bez odpowiednich założeń i konsekwentnego przestrzegania ich, ciężko jest utrzymać stabilność portfela. Wszak nie mamy wpływu na cały szereg nieprzewidzianych sytuacji losowych.

Czasem jednak bywa tak, że pojawia się przed nami prawdziwa okazja: o przykładowym telewizorze rzeczywiście zawsze marzyliśmy, a teraz kosztuje on jedynie 30% swojej normalnej ceny lub nieprzewidziany wydatek, bo akurat popsuła się pralka, a przecież jest ona niezbędnym elementem naszych domostw.

Może od dawna obiecywaliśmy sobie wakacje za granicą i przyszedł czas na to, by odpocząć. Być może ktoś w rodzinie nagle zachorował i należy go wesprzeć finansowo. Takich sytuacji jest dużo więcej.

 

Czym różni się zakup na raty od pożyczki?

Zakupy na raty polegają na podpisaniu umowy z bankiem, który udziela nam kredytu na zakup określonych produktów. Bank sprawdzi naszą zdolność kredytową, weryfikując naszą historię kredytową m.in. w Biurze Informacji Kredytowej.

Jeśli okaże się, że poprzednie zobowiązania spłacaliśmy w terminie, nie figurujemy na liście dłużników, istnieje szansa, że będziemy mogli dokonać zakupu na raty. Często jest tak, że decyzja instytucji finansowej przychodzi dość szybko i jeszcze tego samego dnia zostaje sfinalizowana. Nie jest to jednak regułą.

 

Zalety i wady zakupu na raty

  • Bez wątpienia jest fakt, że wszystkie formalności możemy załatwić na miejscu – tam, gdzie dokonujemy zakupu.
  • Musimy jasno wskazać pożyczkodawcy cel, na jaki spożytkujemy pożyczane pieniądze.
  • Możemy dokonać zakupu na raty nawet online, jednak wówczas, czy nam się to podoba, czy nie, bank, któremu będziemy spłacać raty za sprzęt, będzie nam narzucony.

W przypadku nagłego zakupu możemy rozważyć też pożyczkę na raty. Od zakupu na raty rożni się głównie tym, że wskazujemy, jaka kwota pożyczki nas interesuje, nie musząc wskazywać konkretnego celu, na który ją spożytkujemy.

W tym przypadku spłacamy zobowiązanie w określonym czasie, uwzględniając koszt obsługi kredytu, odsetki. Wtedy również zostaniemy zweryfikowani w kontekście naszej zdolności kredytowej.

Wady i zalety pożyczki ratalnej

Pożyczek ratalnych udzielają nie tylko banki, ale również instytucje pozabankowe. W przypadku pożyczki możemy nie tylko pozyskać środki na planowany zakup, ale również zdecydować się na nieco większą niż zakładana kwota (np. celem ogólnego podreperowania budżetu, kupna prezentu dla kogoś bliskiego – wszystko zależy już od nas, pożyczkodawcy nie interesuje cel).

Pożyczka ratalna zaciągnięta w banku może opiewać na dużą kwotę, jednak musimy mieć świadomość, że i procedury będą zdecydowanie bardziej skomplikowane. Jeśli zdecydujemy się na firmę pożyczkową, mogą one ograniczyć się do minimum.

Ogólna zasada jest taka sama: wskazujemy interesującą nas kwotę, zastanawiamy się, jaka miesięczna rata nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu i czekamy na decyzję pożyczkodawcy. Może okazać się, że w przypadku instytucji pożyczkowej otrzymamy ją znacznie szybciej, jednak nie jest to regułą.

Pożyczka na miarę XXI wieku

Dziś nie trzeba nawet wychodzić z domu, by uzyskać pieniądze. Istnieje możliwość wzięcia pożyczki całkowicie online, wypełniając wniosek na stronie pożyczkodawcy. Współczesne regulacje prawne chronią nas jako klientów, a zatem procedury są bezpieczne i regulowane.

Wielu pracodawców zatrudnia dziś pracowników na „Umowę o Dzieło”, w związku z czym nie mogą wykazać się regularnością dochodów. To może utrudniać wzięcie pożyczki w banku, jednak w przypadku firm pożyczkowych, może to nie mieć większego znaczenia. Taką firmę również nie interesuje cel, na który przeznaczymy pieniądze.

Warto również rozróżnić szybką pożyczkę zwaną „chwilówką” od pożyczki ratalnej. Ta pierwsza zazwyczaj udzielana jest na bardzo krótki czas i opiewa na mniejszą kwotę. Pożyczka na raty daje nam możliwość spłacania zadłużenia nawet przez 36 miesięcy i daje możliwość pożyczenia większej kwoty. Sprawdź, np. pożyczkę na raty w ZAPLO (RRSO 78,6%).

Reasumując, zdecydowanie bardziej może się nam opłacić pożyczka ratalna. Nikt nie pyta nas o jej cel, pieniądze możemy przeznaczyć zgodnie ze swoimi planami, może okazać się również, że wszystko odbędzie się wygodnie, w pełni online i na korzystnych dla nas warunkach.

 

Artykuł sponsorowany przez Zaplo sp. z o.o.

Przykład reprezentatywny dla pożyczki: Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to 78,6%; całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 7 500 zł; zmienna stopa oprocentowania 10%, całkowity koszt pożyczki 8 712 zł (w tym: prowizja 7 500 zł, odsetki 1 212 zł); całkowita kwota do zapłaty 16 212 zł, płatna w 36 miesięcznych ratach (35 rat po 450,33 zł i ostatnia 36 rata: 450,45 zł). Kalkulacja na dzień 03.12.2018. Udzielenie pożyczki oraz przesunięcie terminu spłaty raty zależy od dokonania uprzedniej oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Opłata rejestracyjna (zwrotna): 1 gr.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!