WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zapoczątkowana przez Obamę inicjatywa „BRAIN” pozwala zdalnie sterować myszą

Agencja Reutera donosi, że pojawiły się pierwsze rezultaty niezwykle ciekawego programu zapoczątkowanego przez Baracka Obamę w roku 2013, zwanego BRAIN. : Brain Research through Advancing Innovative Neurotechnologies (z ang. „badania mózgu poprzez rozwój innowacyjnych neurotechnologii”).

Jak stwierdzono w magazynie Neuron, naukowcy byli w stanie zmanipulować obwody mózgowe laboratoryjnej myszy do tego stopnia, że zmusili ją do poruszania się, stania w miejscu, jedzenia czy zostawienia pożywienia w spokoju. Udało się to, dzięki wykorzystaniu DREADD – „receptorów aktywowanych wyłącznie przez specyfiki projektantów”. System ten pozwala na korzystanie z genetycznie zaprojektowanych neuronów mózgowych, w celu stworzenia niestandardowych receptorów zamykających się wewnątrz ludzkich molekuł, aktywujących neurony wybrane przez naukowców.

Ta nieinwazyjna metoda kontroli zachowania została po raz pierwszy przedstawiona około dekady temu, ale dopiero teraz naukowcy osiągnęli taki poziom zrozumienia technologii, że możliwym stało się naprzemienne „włączanie” i „wyłączanie” neuronów. Amerykanie mają jednak nadzieję, że wciąż będą pokonywać kolejne problemy, z nadzieją na stworzenie kuracji zdolnej do leczenia zaawansowanych schorzeń neurologicznych, jak Alzheimer, Parkinson czy schizofrenia.

[źródło: endgadget.com]