Facebook ukończył budowę swojego samolotu zasilanego energią słoneczną. Pojazd o nazwie Aquila został stworzony, by zapewnić dostęp do Internetu przy użyciu laserów.

Samolot, stworzony w ramach non-profitowego projektu o nazwie Internet.org, posiada rozpiętość skrzydeł większą niż pasażerski odrzutowiec, waży mniej niż samochód i ma latać na wysokości 18 kilometrów (pułap maksymalny – 27 kilometrów), za każdym razem przez trzy miesiące bez lądowania.

Kadłub samolotu zrobiony jest z włókna węglowego T700, które jest trzy razy „mocniejsze” niż stal, lecz lżejsze niż aluminium. Samolot Facebooka jest bardzo lekki, lecz zarazem sztywny.

aquila_line-jpeg

Internet.org to rozpoczęty w 2013 roku program organizowany nie tylko przez Facebooka, ale również Samsunga, Nokię i Qualcomm. Jego celem jest zapewnienie dostępu do Internetu 10 procentom ludzkości, żyjącym na obszarach pozbawionych niezbędnej infrastruktury. Samolot ma być tylko częścią większej floty dostarczającej Internet radiowy przy użyciu najnowszej technologii laserowej. „Samolot-matka” będzie otrzymywał pierwotny sygnał radiowy ze stacji naziemnej, który zostanie następnie przesłany do szerszej grupy pojazdów.

Badacze finansowani przez Facebooka wykonali pomyślne testy lasera zdolnego przesyłać dane z prędkością 10 gigabitów na sekundę – 10 razy szybciej niż jakikolwiek wcześniejszy system. Co więcej, laser może precyzyjnie trafić w obszar o wielkości 20-groszówki.

Jak powiedział sam Mark Zuckenberg:

Wykorzystanie samolotów do łączenia społeczności przy pomocy laserów może wydawać się pomysłem rodem z Science Fiction, niemniej trzeba pamiętać, że Science Fiction to często nauka, która wyprzedza swoje czasy. Przez najbliższe miesiące będziemy testować te systemy w prawdziwym świecie i ulepszać je, tak by zamienić obietnice w rzeczywistość.

Oprócz telekomunikacji „lotniczej” i satelitarnej inżynierowie z Connectivity Lab Facebooka pracują również nad tradycyjnymi metodami dostarczania Internetu. Jak twierdzi wiceprezes firmy, nie chodzi o to, by przedsiębiorstwo samo budowało sieci tego typu i nimi zarządzało, lecz by przyspieszyć rozwój tych technologii, tak by mogły zostać wprowadzone w życie przez operatorów i innych „partnerów”.

Facebook nie jest jedynym przedsiębiorstwem pracującym nad Internetem z przestworzy. Google w zeszłym roku wydało miliard dolarów na flotę satelitów komunikacyjnych, zakupiło również firmę Skybox Imaging za 500 milionów dolarów. Są również dobre wieści dla Projektu Loon – po porozumieniu z rządem Sri Lanki ustalono, że pełna flota balonów ma zostać ukończona do marca 2016.

[źródło i grafika: wired.co.uk]

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej