WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zaskakujące odkrycie aktywności na jednym z księżyców Jowisza

W poniedziałek NASA przeprowadzi konferencję prasową na temat wykrycia aktywności i ewentualnego odkrycia oceanu podpowierzchniowego na jednym z księżyców Jowisza, który nosi nazwę Europa. Podobno mają zostać przedstawione zdjęcia wykonane przez teleskop Hubble’a przedstawiające tę aktywność.

Odkrycie zwiększa prawdopodobieństwo obecności obcych istot na księżycu Europa. Astronomowie już od dawna spekulowali, że jeśli istnieje jakakolwiek szansa na życie w naszym Układzie Słonecznym, to może znaleźć się na jednym z księżyców Jowisza. Europa ma na swojej powierzchni lodowate skorupy przez co naukowcy podejrzewali występowanie płynnego oceanu pod spodem.

Steve Vance, naukowiec z NASA, powiedział, że cykle tlenu i wodoru w oceanie księżyca będą głównym motorem dla chemii tego oceanu  i jakiegokolwiek występującego tam życia. Vance i jego zespół już pokazał, że każdy potencjalny ocean mógłby mieć równowagę chemiczną niezbędną do życia.

Podczas gdy Europa znajduje się około 500 milion mil od słońca, naukowcy uważają, że kluczem do życia jest prawdopodobnie ciepły płaszcz księżyca. Połączenie ciepłego środka i bardzo grubej skorupy lodu na szczycie, gdzie utrzymuje się chłód przestrzeni, może pozwolić na pozostawienie wody w temperaturze sprzyjającej życiu.

Według planów sonda zostanie wysłana na księżyc Europa w połowie lat 20 obecnego wieku. Nie zostanie ona umieszczona na powierzchni, a będzie latać okrążając ją około 45 razy podczas robienia zdjęć o wysokiej rozdzielczości.

Źródło: http://www.digitaltrends.com/