WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zastrzyk usuwający „wspomnienie” nałogu narkotykowego

Opracowano lek, który potencjalnie może wyzerować wspomnienia dotyczące uzależnień. Badacze twierdzą, że pewnego dnia może zostać użyty do leczenia byłych narkomanów, poprzez wykorzenienie „ducha” ich przypadłości.

Osoby na kuracji odwykowej często muszą radzić sobie ze wspomnieniami, które kuszą ich do ponownego popadnięcia w nałóg – nawet po miesiącach, czy latach bez narkotyku.

Według profesora The Scripps Research Institute – Courtneya Millera – wyniki badań wykazały, że nawet pojedynczy zastrzyk bebbistatinu może skutecznie ograniczyć, lub całkiem usunąć pamięć o narkotykach w ludzkim organizmie, bez wpływu na inne zapamiętane informacje. Przy eksperymentach na zwierzętach udało się zapobiec nawrotowi uzależnienia od metamfetaminy przez co najmniej miesiąc.

leki

Naukowcy mają nadzieję, że razem z tradycyjnymi metodami rehabilitacji oraz terapiami abstynencyjnymi nowy lek znacząco zmniejszy lub wyeliminuje prawdopodobieństwo powrotu do zażywania metamfetaminy. Dzięki temu, że substancja uderza w indywidualne podstawy nałogu, może wystarczyć nawet jedna dawka.

Nowa praca wynika bezpośrednio z poprzednich badań naukowców z TSRI. W 2013 zespołowi udało się odkryć, że wspomnienia powiązane z narkotykami mogą zostać selektywnie usunięte, jeśli na cel wzięta zostanie aktyna – proteina zapewniająca „rusztowanie”, utrzymujące w mózgu wspomnienia.

Niemniej, bez aktyny nie da się żyć – wzięcie nawet jednej tabletki hamującej jej wydzielanie byłoby dla człowieka śmiertelne. Nowy lek ma być bezpieczny, bo stanowi bezpieczny sposób selektywnego wybierania mózgowej aktyny poprzez pozamięśniową miozynę II (NMII) – molekularny silnik napędzający formowanie się wspomnień. Kolce dendrytyczne – struktury magazynujące wspomnienia – powiązane z metamfetaminą zostają zlikwidowane już po jednym podaniu substancji. Co więcej, bebistatin – w przeciwieństwie do innych leków opartych na oddziaływaniu na aktynę – nie musi być podawany bezpośrednio do mózgu.

Nie odnaleziono poszlak wskazujących na to, że substancja wpływa na wspomnienia niezwiązane z nałogiem, czy na generalny stan pamięci. Naukowcy zajmujący się leczeniem uzależnień twierdzą, że wskazuje to na duży potencjał leków działających w oparciu o selektywne inhibitory.

[źródło i grafika: dailymail.co.uk]