WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zbadają mózg żeby stworzyć lepszą SI

Na początku miesiąca pisaliśmy o tym, że IARPA (Intelligence Advanced Research Projects Activity) – agencja badawcza amerykańskiego wywiadu, zbiera opinie na temat sztucznej inteligencji. Organizacja w internetowej ankiecie pyta neurologów i informatyków o prognozy dotyczące rozwoju AI. Teraz dowiadujemy się, że agencja zamierza przeznaczyć poważne środki na badanie mózgu.

Badanie, na które postanowiono przeznaczyć 28 milionów dolarów, zlecono badaczom z Harvard University. Zajęli się tym naukowcy z trzech różnych wydziałów Harvardu: szkoły inżynierii i nauk stosowanych, centrum nauki o mózgu oraz wydziału biologii molekularnej i komórkowej. Podstawowym celem badania będzie odkrycie w jaki sposób mózg rozpoznaje obrazy.

O ile współczesne algorytmy sztucznej inteligencji radzą sobie całkiem sprawnie z rozpoznawaniem treści obrazów, to wciąż są w tym o wiele gorsze od ludzkiego mózgu. Naukowcy, chcąc stworzyć wydajniejszą sztuczną inteligencję, zamierzają się wzorować na budowie jądra wzrokowego. Najważniejszą częścią badania będzie próba zmapowania połączeń pomiędzy wszystkimi neuronami w tej części mózgu.

Nigdy wcześniej naukowcy nie mapowali tak dużego fragmentu mózgu i spodziewają się, że może to stanowić duże wyzwanie od strony obliczeniowej. Jak szacują badacze, aby odwzorować połączenia w jądrze wzrokowym, potrzebne będzie przetworzenie przeszło petabajta (1000 terabajtów) danych. IARPA liczy na to, że kiedy pozna sposób funkcjonowania ludzkiego mózgu, będzie mogła stworzyć sztuczną inteligencję radzącą sobie znacznie lepiej od tej naturalnej.

[źródło i grafika: engadget.com]