WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Zdalnie sterowany samochód wojskowy Tigr

Tigr to samochód terenowy (opancerzony lub nie) będący od początku XXI wieku na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, a obecnie również 10 innych armii świata. Ten mierzący 570 centymetrów długości pojazd może, w zależności od wersji, przewieźć do 11 osób i różne typy uzbrojenia. Rosjanie postanowili pójść z duchem czasu i zaprezentowali właśnie zdalnie sterowaną wersję Tigra.

Samochód, jak informuje agencja TASS, wyposażony został w działko kalibru 30 milimetrów, opracowane w ramach projektu Product Uran-9. Jest ono kontrolowane zdalnie, jednak zaawansowane systemy elektroniczne pozwalają na autonomiczne wykrywanie i śledzenie celów. Zdalnie sterowany jest również sam samochód.

Rosyjscy żołnierze, czy też zielone ludziki, które kupiły Tigra w dowolnym sklepie z Tigrami, będą więc mieć możliwość dostać się w miejsce operacji uzbrojonym samochodem, po czym wykorzystać go jako zdalnie sterowane wsparcie ogniowe. Sam pojazd, ważąc nieco poniżej 9 ton, może się oczywiście bez ograniczeń poruszać po normalnych drogach, a w terenie pomaga mu napęd 4×4. Krótki pokaz możliwości wehikułu zobaczyć można na poniższym filmie.

źródło: TASS