WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Zdaniem Edwarda Snowdena, ad-blockery to nasz obowiązek

Edward Snowden w ramach wywiadu dla The Intercept, podzielił się swoją opinią na temat tego, co zwykły obywatel powinien robić, aby chronić swoją prywatność.

Były pracownik CIA jako jedną z rad w kwestii polepszenia bezpieczeństwa w sieci wymienił korzystanie w każdym możliwym momencie z ad-blockerów w przeglądarkach.

Widzieliśmy już dostawców internetu takich jak Comcast, AT&T czy ktokolwiek inny, którzy pakowali swoje własne reklamy w połączenia HTTP użytkowników. Dopóki takie firmy serwują reklamy z inną zawartością, wymagającą Javascript lub Flasha do wyświetlenia jej, wszystko może być narażone na atak w twojej przeglądarce. Skoro nawet twój własny dostawca internetu nie jest zainteresowany zapewnieniem ci bezpieczeństwa w sieci, masz nie tylko prawo, ale i obowiązek do zrobienia tego na własną rękę.

Snowden podczas wywiadu którego motywem przewodnim było bezpieczeństwo operacyjne postanowił podzielić się również innymi radami w tym temacie. Jego zdaniem, użyteczne jest korzystanie z menadżera haseł, ustalenie dwu-krokowej weryfikacji i przeglądanie internetu poprzez sieć Tor, z której „osobiście korzysta cały czas”.

Rekomendowane przez niego są również takie działania jak „selekcyjne dzielenie się informacjami w internecie”, które samo w sobie jest pozytywnym zjawiskiem, ale zawsze powinno być dobrowolne. Snowden przyznał się również, że mimo tego, iż często bywa zawalony pracą, nie może powstrzymać się od przeglądania zdjęć kotów na Twitterze. Czy ktoś z Was ma pod tym względem podobnie?

[źródło: theverge.com; zdjęcie: wired.com]