WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Zen 2 i karty graficzne Navi

Na ostatniej konferencji AMD ujawniło, a raczej potwierdziło swoje plany na najbliższe lata za pomocą tradycyjnych slajdów z prezentacji. Tak więc w tym roku doczekamy się słabszych procesorów Ryzen 2, odświeżonych Threadripperów i kart graficznych Vega 7nm. Z kolei za rok na rynek wpadnie trzecia generacja Ryzenów bazująca na architekturze Zen 2 i nowość w postaci układów graficznych Navi.

Dla trzymających rękę na pulsie nie jest to nic nowego, ale od czasu do czasu warto się upewnić. Tak więc jeszcze w tym roku na półki sklepowe wjadą trzy procesory HEDT z odświeżonej serii Threadripper. Mowa o modelach ośmiordzeniowych 2900X, dwunastordzeniowych 2920X i szesnastordzeniowych 2950X, które to będą kompatybilne z poprzednią generacją płyt głównych. Usprawnione układy mają mieć wyższe zegary i potencjał OC z zachowaniem niższych opóźnień pamięci podręcznej. Wszystko to dzięki architekturze Zen+ i 12nm procesie technologicznym.

Za rok (pewnie ponownie na przestrzeni marca/kwietnia) swoją premierę zaliczą konsumenckie Ryzeny 3. generacji. Te mają wnieść na rynek szereg ulepszeń na wielu płaszczyznach i zaoferować znacznie wyższe zegary, dzięki architekturze Zen 2 i jeszcze niższym, bo 7nm procesie. Co ciekawe, praca nad nimi została już zakończona, a premierze nic już nie zagraża, więc na domniemaną „rewolucje” pozostaje nam jedynie czekać.

Po stronie GPU sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. W tym roku na rynek mają trafić modele Vega z rdzeniami wykonanymi w 7nm, ale nie wiadomo, czy zawitają wyłącznie do rodziny Instinct, czy może zasilą też segment konsumencki. Za to w 2019 roku mamy spodziewać się premiery układów Navi, które w przeszłości pojawiły się tutaj, tu i nawet tam. Nawet pomimo tylu przecieków nie wiemy wiele na jej temat. Wprawdzie 7nm litografia robi już wrażenie, ale co nam po niej, jeśli architektura będzie leżeć? Co ciekawe, będzie to ostatni przedstawiciel bazujący na rozwiązaniu GCN.

Źródło: Guru3D