WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zielone światło dla sprytnych glonów

Fitoplankton stanowi podstawę łańcucha pokarmowego w oceanach. Znaczna jego część tworzą kryptomonady- jednokomórkowe glony. W trakcie ewolucji, owe glony  dopasowały mechanizmy zbierania światła do otoczenia i dzięki temu są zdolne do wykorzystywania zielonego światła. Zespół pod przewodnictwem doktor Nicole Frankenberg-Dinkel ujawnił podobieństwa i różnice pomiędzy kryptomonadami a sinicami i krasnorostami.

W przeciwieństwie do tradycyjnych komórek eukariotycznych (posiadających jądro komórkowe), kryptomonady są w postacie glonów wewnątrz glonów. Wyewoluowały one z krasnorostów, dzięki czemu są zdolne do wykonywania fotosyntezy. Podobnie jak krasnorosty, są one w stanie wykorzystać nie tylko zielony barwnik chlorofilu do zbierania światła, ale także mają zdolność do jego wykorzystywania. Podczas zmiany w krasnorostach, ich genom został zmniejszony w czasie i połączony z genomem komórki gospodarza. Podczas tego procesu nastąpiły liczne zmiany biochemiczne, fizjologiczne, które ułatwiło dopasowanie się do nowych nisz ekologicznych. Ich fikobilisomy (struktury białkowe uczestniczące w procesie fotosyntezy) zostały zmodyfikowane i różnią się od sinic i krasnorostów.

W wielu aspektach sposób zbierania światła nie został jeszcze poznany. Naukowcy po praz pierwszy mają wgląd w kryptomonady filoplanktonów. Udało im się scharakteryzować jeden z enzymów- GtCPES. Jego struktura atomowa została rozwiązana. Ma on kształt tulei, która zamyka się przy dolnym końcu i jest otwarta u góry. Chroni ona wrażliwy pigment od wpływów zewnętrznych, podczas gdy jest on transportowany do miejsca przeznaczenia.

Źródło: http://www.sciencedaily.com/, zdjęcie: Image courtesy of Ruhr-Universitaet-Bochum