WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Zmarł Ian Murdock – twórca Debiana

Ian Murdock urodził się w 1973 roku. Dwadzieścia lat później, jeszcze jako student Purdue University, założył Debian project. Dziś Debian jest jedną z najpopularniejszych dystrybucji Linuxa na świecie. Można go znaleźć wszędzie – od systemów wbudowanych, przez komputery osobiste, po superkomputery i pojazdy kosmiczne. Nad projektem założonym przez Murdocka pracuje obecnie około 1000 developerów.

Ważnym aspektem zarówno Debiana jak i dalszej działalności Murdocka było zaangażowanie w rozwój wolnego oprogramowania – zarówno darmowego, jak i o otwartym źródle. Ian poświęcił wolnemu oprogramowaniu większą część swojego zbyt krótkiego życia. Stworzenie i rozwijanie Debiana to nie jedyne co Amerykanin miał wspólnego z Linuxem. W ostatniej dekadzie pracował między innymi jak Chief Technology Officer w Linux Foundation, fundacji zajmującej się promocją, ochroną i standaryzacją Linuxa. Innym otwartym systemem operacyjnym, w którego tworzeniu współuczestniczył Murdock, był OpenSolaris, czyli pochodna systemu używanego przez firmę SUN.

Ian Murdock zmarł w poniedziałek, w wieku zaledwie 42 lat, wraz z nim na pewno skończyła się pewna epoka. Rodzina i przyjaciele proszą, żeby kondolencje przekazywać za pomocą portalu Docker lub na adres mailowy: in-memoriam-ian@debian.org.

[źródło i grafika: eteknix.com]