WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Zmarł Marvin Minsky – pionier sieci neuronowych

W wieku 88 lat w Bostonie zmarł Marvin Minsky – matematyk, pionier nauk kongnitywnych i badań nad sztuczną inteligencją, twórca pierwszej uczącej się sieci neuronowej. Wieloletni profesor Massachusetts Institute of Technology założył na tej uczelni pierwsze laboratorium zajmujące się sztuczną inteligencją.

Minsky urodził się 27 sierpnia 1927 roku w Nowym Jorku. W latach 1944-45 służył w US Navy. Po zakończeniu służby zdobył stopień licencjata z matematyki na Harvardzie, a w 1954 roku obronił doktorat z matematyki na Princeton University. W swojej karierze naukowej związał się jednak z bostońską MIT, gdzie prowadził pionierskie badania nad sieciami neuronowymi, stanowiącymi dzisiaj podstawę wszystkich nowoczesnych systemów sztucznej inteligencji.

Jeszcze w Princeton Minsky zbudował Stochastic neural analog reinforcement caclulator (SNARC) –  pierwszy komputer zbudowany na zasadzie działania sieci neuronowej. Urządzenie składało się z losowo połączonych ze sobą synaps zaimplementowanych za pomocą lamp elektronowych. To jednak nie jedyne ciekawe urządzenie zbudowane przez Amerykanina.

Minsky zbudował też pionierskiego robota, (którego ruch można było programować za pomocą języka LOGO), stworzył jeden z pierwszych wyświetlaczy zakładanych na głowę (pierwowzór współczesnych gogli wirtualnej rzeczywistości) oraz wynalazł i opatentował, tak z zupełnie innej beczki, mikroskop konfokalny.

Marvin Lee Minsky, nazwany przez Isaaca Asimova jednym z dwóch inteligentniejszych od siebie ludzi jakich kiedykolwiek poznał, zmarł 24 stycznia 2016 roku z powodu wylewu krwi do mózgu.

[źródło i grafika: popularmechanics.com]