WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Zmarł twórca pierwszego laptopa John Ellenby

Na początku tego miesiąca zmarł John Ellenby dyrektor generalny GRiD Systems Corporation uznawany za twórcę pierwszego laptopa. Miał 75 lat, przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana.

To jego firmie przypisuje się pierwszy komercyjny sukces laptopa. Maszyna, zaprojektowana w 1982 roku przez zespół z Williamem Moggridgem na czele, nosiła nazwę Compass i uznawana jest za prekursora współczesnych komputerów przenośnych. Urządzenie było stosunkowo grube, miało mały ekran i było drogie jak na owe czasy – jego cena wynosiła 8150 dolarów. Jednak było rewolucją i hitem wsród firm oraz samorządów – gdzie alternatywę stanowiły ciężkie, ledwo przenośne pulpity jak Kaypro czy Osborne 1.

To nie jedyny sukces Johna Ellenbyego. Przed GriD pracował on w Xerox’s Palo Alto Research Center. Znacznie ulepszył Alto, który miał się stać the Apple Lisa and Macintosh systems. Założył także jedną z pierwszych firm zajmujących się tabletami – Agilis. Miał też swój wkład w rozwoju technologii rzeczywistości rozszerzonej i nawigacji za pośrednictwem firmy GeoVector.

John Ellenby wyprzedzał swoje czasy. Jego pomysły można uznać za przedwczesne. Był wizjonerem i genialnym biznesmenem.