WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zmartwychwstanie mózgu – oni naprawdę zamierzają to zrobić!

Czy możliwe jest zmartwychwstanie? Czy to, co umarło, może powrócić do życia? To zależy w dużym stopniu od tego jak zdefiniujemy życie. Kiedyś osoby uznawano za zmarłe już po zatrzymaniu pracy serca. Obecnie, kiedy potrafimy sztucznie podtrzymać krążenie a często również przywrócić to naturalne, za granicę oddzielającą ludzkie życie od śmierci uznaje się ustanie funkcji mózgu.

Nad przywróceniem mózgu do działania pracuje obecnie zespół z Anupam Hospital z Rudrapur w Indiach wraz z amerykańską firmą biotechnologiczną Bioquark. W eksperymencie zamierzają przywrócić do normalnego funkcjonowania mózg znajdujący się w ciele osoby zmarłej u której sztucznie podtrzymuje się krążenie (jak to się czasem dzieje kiedy chcemy zapobiec uszkodzeniu narządów potrzebnych do przeszczepu).

Amerykańsko-indyjski zespół planuje wykorzystać w swoich badaniach nad zmartwychwstaniem aż trzy metody: podawanie komórek macierzystych, stymulację elektryczną neuronów, oraz traktowanie rdzenia kręgowego odpowiednimi substancjami chemicznymi. Komórki macierzyste w dotychczasowych badaniach wykazywały duże zdolności regeneracyjne w mózgach szczurów. Czy w ludzkim mózgu sprawdzą się tak samo? Ludzkim, jak ludzkim, ale… w martwym?

Z badaniami nad przywracaniem zmarłych do życia wiążą się, według niektórych, pewne dylematy etyczne. Na ile zmartwychwstały jest tą samą osobą? Nie wiemy jeszcze w jakim stanie uda się przywrócić mózg do pracy, czy będzie on cokolwiek pamiętał, a jeżeli tak, to jak wiele. Nie wiemy też jak sprawna będzie to praca, czy zreanimowany mózg kiedykolwiek odzyska pełnię (albo chociaż połowę?) sprawności. Problematyczne etycznie może być również użycie komórek macierzystych pochodzących od obcego dawcy. O ile większość ludzi nie ma problemów moralnych związanych z przeszczepem nerki, to jednak mózg jest siedliskiem naszej świadomości i tożsamości.

Kiedy nauczymy się już regenerować i przywracać do życia mózg dojdziemy do kolejnego pytania. Jak daleko powinniśmy się posunąć? Czy próbować zregenerować i przywrócić do życia mózg, którego połowę wypadek zamienił w papkę? A 3/4? 7/8? Z dwojga złego wolę jednak kiedy postęp w medycynie jest i powoduje poważne dylematy moralne, niż kiedy go nie ma.

[źródło: escapistmagazine.com; grafika: techandfacts.com]