WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Skuter ekektryczny zmieniający się niczym Transformer

Skutery elektryczne zwykle są stworzone dla osób starszych lub tych, które mają problem z chodzeniem. Ten jest niezwykłym przypadkiem i może okazać się idealnym narzędziem dla osób poruszających się godzinami po miejskich chodnikach.

ILY-A to pojazd, który przy pomocy kilku machnięć ręką zmienia swoje kształty oraz zastosowanie. Raz jest zwykłym skuterem elektrycznym z miejscem siedzącym, innym razem takim, na którym jeździ się na stojąco. Poza tym ILY-A może być też swojego rodzaju wózkiem, który pomoże przewieźć sporą ilość zakupów. Przed domem wystarczy znów parę ruchów i nasz skuter staje się nagle bardziej kompaktowy, przypomina torbę podróżniczą z kółkami, którą ciągnie się w niezwykle prosty sposób.

Sprzęt ten tworzony jest przez firmę Aisin Seiki – producenta części samochodowych oraz Chiba Institute of Technology. ILY-A osiągnie prędkość maksymalną bliską 13 km/h, a jego bateria ma starczyć na cały dzień korzystania. A żeby piesi mogli czuć się bezpiecznie na chodniku, skuter wbudowany ma z przodu sensor podczerwony, który zmniejszy prędkość w tłumie lub zatrzyma pracę silniczka, gdy czujnik wykryje jakąś większą przeszkodę przed nim.

Kiedy ILY-A będzie dostępny na rynku? Ciężko powiedzieć, bo takie informacji jeszcze pozostają nieujawnione. Może to być z początku dość droga zabawka, ale widać, że twórcy dążą do tego, by takie urządzenie było upowszechnione w miastach.

[źródło i zdjęcie: gizmodo.com]