WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Zmyślny gadżet wykrywa błyskawicznie kiedy pacjent z Alzheimerem opuszcza swoje łóżko

Uczeń amerykańskiego liceum, Kenneth Shinozuka zaprojektował bardzo ciekawe urządzenie, przydatne przy opiece nad osobami z chorobą Alzheimera. Służy ono jako „system wczesnego ostrzegania” i potrafi natychmiast zaalarmować opiekunów, jeśli chora osoba opuszcza łóżko. Zapobiega to niebezpiecznym sytuacjom, kiedy nierozpoznający otoczenia pacjent oddala się od swojej lokacji, stwarzając zagrożenie dla świata wokół i dla siebie samego.

Szesnastoletni Shinozuka wpadł na pomysł stworzenia takiego gadżetu, kiedy jego własny cierpiący na demencję dziadek trafił w środku nocy na ruchliwą autostradę i został odstawiony do domu przez policję. Według danych statystycznych, około 60% osób z Alzheimerem ma tendencje do takiego bezmyślnego wędrowania pod wpływem impulsu.

Sama technologia jest dość prosta – Safe Wander to mały czujnik wielkości i kształtu monety który podczepia się pod stopę pacjenta; aktywuje się go przez zarejestrowanie zwiększonego nacisku, oznaczającego, że dana osoba stanęła na podłożu. Sygnał jest bezprzewodowo przesyłany do telefonu opiekuna, który dzięki temu może szybko zareagować.

Nastolatek wymyślił tę technologię całkiem sam i przetestował ją podczas letnich wakacji w 2014 we współpracy z domem spokojnej starości w którym przebywa jego dziadek; urządzenie spisało się znakomicie, wykrywszy wszystkie 437 próby nocnych eskapad.

Kenneth_Grandfather

Safe Wander zwyciężył na prestiżowym Google Science Fair we wrześniu ubiegłego roku, jego twórca otrzymał 50 tysięcy dolarów nagrody. Shinozuka ma nadzieję, że sprzęt ten dotrze do milionów potrzebujących na całym świecie i będzie odciążeniem dla ich opiekunów. Ciągle czuwanie, czasami 24 godziny na dobę, sprawdzanie stanu chorego na Alzheimera jest naprawdę ciężkim i męczącym zajęciem.

Kenneth chce w przyszłości zostać neurobiologiem, użyć inżynierii i komputerów by ostatecznie położyć kres Alzheimerowi i demencji starczej.

[źródło: sciencealert.com; zdjęcia: nbcnews.com, nichibei.org]