WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Zobacz piękny 103-letni generator. 800 koni mocy.

W budapesztańskiej dzielnicy Óbuda, na prawym brzegu Dunaju, znajduje się zabytkowa gazownia. Obecnie nieczynny zakład, w latach swojej świetności, otrzymywał prąd z pobliskiego generatora napędzanego ogromnym silnikiem Diesla. Maszyna, choć od dawna nie pełni już swojej funkcji, wciąż jest w doskonałym stanie.

generator2

Całość mieści się w pięknym i wspaniale zachowanym ceglanym budynku, który poza wspomnianymi urządzeniami mieści także pomieszczenie kontrolne i rozdzielnię. Sam generator, wyprodukowany przez węgierską Ganz vállalatok, zasilał zakład prądem o rzadko już dzisiaj używanym po tej stronie Atlantyku napięciu 110 V. Co ciekawe, nie był to jednak prąd zmienny, ale lansowany swego czasu przez Edisona prąd stały. Nietypowe rozwiązanie nie powinno jednak dziwić, kiedy weźmiemy pod uwagę wiek kompleksu.

Sam silnik, to czterocylindrowa jednostka dieslowska o mocy 800 koni mechanicznych. Została ona zbudowana w 1912 roku przez Láng Machine Works z Budapesztu, na licencji szwajcarskiego Sulzera. Maszyna pracowała z prędkością 180 obrotów na minutę i aż prosi się o to, żeby znowu wprawić jej wał napędowy w ruch. Szkoda, że zabrakło już dawnego odbiorcy wytwarzanego przez tę parę prądu.

g3

g4

g5

g6

g7

g8

g9

g10

g11

g12

g13

g14

g15

g16

g17

g18

g19

g20

g21

g22

g23

g24

[źródło i grafika: gizmodo.com]