WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zobacz Księżyc na zdjęciach z misji Chang’e 3

Cheng’e 3 to pierwsza chińska misja księżycowa w skład której wchodził łazik. Yutu (jadeitowy królik) to zarazem pierwszy pojazd który eksplorował powierzchnię Księżyca od  czterech dekad. Choć działanie łazika było krótkie (pracował on niecały miesiąc, na przełomie 2013 i 2014 roku) to zarówno on, jak i lądownik, wykonały mnóstwo zdjęć srebrnego globu, które wciąż są publikowane przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną (CNSA).

Chińczycy planują już kolejne misje, tymczasem ogrom zdjęć przesłanych przez misje Chang’e 3 jest wciąż mało dla nas dostępny. Jak pisze na swoim blogu Emily Lakdawalla z Planetary Society, aby przeglądać fotografie trzeba przebrnąć przez wyjątkowo skomplikowane i nieprzystępne menu dostępne wyłącznie w języku mandaryńskim.

Te trudności nie przeszkodziły jednak Emily w zgromadzeniu pokaźnej kolekcji 35 GB zdjęć powierzchni księżyca. Na wielu z nich poza księżycowym krajobrazem widoczny jest także łazik widoczny z perspektywy lądownika, lub lądownik widziany kamerami łazika. Poniżej zobaczyć można kilka fotografii spośród bogatej kolekcji, jaką misji Chang’e 3 udało się przesłać na Ziemię.

Choć Księżyc wspaniale prezentuje się na zdjęciach wykonywanych przez chińskie roboty, to na pewno warto byłoby wysłać na srebrny glob żywego fotografa. Jeżeli wszystko w rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos pójdzie zgodnie z planem, to może się to stać już pod koniec następnej dekady.

changepic1
Łazik widziany z perspektywy lądownika.
changepic2
Cień Jadeitowego Królika na Księżycu.
changepic3
Ślady kół Yutu na księżycowym gruncie.
changepic5
Lądownik widziany z perspektywy pojazdu
changepic4
Księżycowe skały sfotografowane przez łazik.

[źródło: popularmechanics.com; grafika: planetary.org]