WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Zobacz jak Range Rover przejeżdża przez most zrobiony z… papieru

Range Rovery, pomimo reputacji samochodów oferujących wysoki komfort jazdy, wciąż są pojazdami, które zrodziły się z myślą o pokonywaniu bezdroży. Jak się okazuje, potrafią pokonywać również przeszkody innego rodzaju – jak choćby most zbudowany wyłącznie z papieru. W ten sposób uczczono bowiem 45-lecie istnienia modelu, który z fabryk wyjechał po raz pierwszy w roku 1970.

Wydarzenie miało miejsce w chińskim mieście Suzhou. Firma współpracowała z angielskim artystą Steve’em Messamem, znanym z prac o wielkiej skali. Budowa papierowego mostu wydaje się niemożliwa, ale pod względem fizyki budowli nie jest to szczególna nowość – arkusze papieru zostały ułożone w łuk w taki sam sposób, w jaki miałoby to miejsce z cegłami, czy kamiennymi blokami. Przy takim rozwiązaniu, naprężenia są przenoszone bez problemu na boki – pojedyncze kartki łatwo porwać, czy pogiąć, ale jeśli umieści się je np. w wysokim stosie (albo w moście) mogą wytrzymać bardzo wysokie naprężenia ściskające.

Jak możecie się domyślić (artykuł nie zaczyna się od słowa „tragedia”), wyczyn udał się bezproblemowo. Dobrze, że nie padało!

[źródło: theverge.com grafika: landroverusa.com]