WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zobacz trylobity w 3D

Trylobity to grzbietobrzusznie spłaszczone morskie stawonogi, które zamieszkiwały ziemskie morza i oceany od 530 do 250 milionów lat temu. Ich skamieniałości odnajdywane są na całym świecie, w tym w Polsce. Obok amonitów stanowią chyba najliczniej znajdywaną grupę skamieniałych zwierząt. Jednak jak znane nam wszystkim trylobity wyglądały naprawdę?

trylobit2
Ceraurus pleurexanthemus

Na to pytanie postanowił odpowiedzieć dr Allan Drummond, profesor biochemii z University of Chicago. Na podstawie dwuwymiarowych szkiców przedstawiających trylobity z gatunku Ceraurus pleurexanthemus zbudował on model 3D w popularnym programie Blender. Drummond wybrał akurat ten gatunek, ponieważ zachowało się bardzo dużo dobrej jakości jego skamielin. Niektóre były zachowane na tyle dobrze, że widoczne były nawet ślady tkanek miękkich.

trylobit3

Jak twierdzi sam autor, jego model nie jest jeszcze na tyle dobry, żeby móc na jego podstawie jednoznacznie określić gatunek stawonoga, jednak osoby znające się na rzeczy potrafią już przypisać go do odpowiedniego rodzaju. Model jest przy tym wciąż ulepszany, a postępy w pracy hobbysta opisuje na forum internetowym poświęconym skamielinom.

trylobit4

Na podstawie modelu zbudowanego w Blenderze autorowi udało się już wydrukować kilka egzemplarzy na drukarce 3D. Zaczynając od przezroczystej żywicy, przechodząc przez żywicę czarną, stal nierdzewną i brąz doszedł do srebra. W przypadku tego ostatniego, tak naprawdę wydrukowany został model służący do wykonania srebrnego odlewu. Nie wiemy kiedy dr Drummond zakończy swoją pracę ani na ile dokładny będzie ostateczny model. Trzeba jednak przyznać, że już na obecnym etapie prac trylobity wyglądają bardzo ciekawie.

[źródło i grafika: gizmodo.com]