WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Bez kategorii

Zostań archeologiem nie odchodząc od komputera

W momencie, kiedy Internet istnieje coraz bardziej dla obrazków, kotów, cycków, itp., dlaczego by nie wykorzystać go do dokonania przełomowego odkrycia? Teraz to możliwe, przy użyciu GlobalXplorer, platformy, która pozwala sprawdzić wysokiej rozdzielczości zdjęcia satelitarne w poszukiwaniu śladów starożytnych cywilizacji. Serwis został stworzony przez National Geographic Fellow i „kosmiczną archeolog” dr Sarah Parcak. Wygrał on milion dolarów nagrody TED w ubiegłym roku.

Pomysł przypomina kampanię poszukiwawczą MH370, zapoczątkowaną w 2014 roku, która pozwala każdemu sprawdzić siatkę satelitarną w poszukiwaniu kawałków zaginionego samolotu. W tym przypadku jednak użytkownik szuka tysięcy możliwych ukrytych stanowisk archeologicznych, patrząc na bardzo szczególny rodzaj działalności: grabieże. Dosyć często się to zdarza, gdy oportuniści natkną na stare mury i inne elementy przed archeologami. Film instruktażowy pokazuje, jak znaleźć liczne doły, jakie są kopane w poszukiwaniu cennych artefaktów.

Znajdowanie dołów jest stosunkowo prostą czynnością, ale po tym, jak zyska się pewne doświadczenie, można „wskoczyć na kolejny poziom” i polować na więcej ciekawych elementów. Kiedy przejdzie się odpowiednio daleko, można odblokować podgląd za kulisy, a nawet wirtualnie dołączyć do archeologów w rzeczywistych miejscach wykopów.

Płytki (pochodzące z satelitów komercyjnych partnerskiego DigitalGlobe) są wyświetlane w losowym porządku i nie zawierają żadnych danych geolokalizacyjnych, więc jeśli zdarzy się uchwycić szabrowników w danym miejscu, nie będzie się w stanie stwierdzić, gdzie to jest. Przy pomocy National Geographic, organizacja współpracuje także z lokalnymi ekspertami i społeczności do kontroli i ochrony nowo odkrytych miejsc.

W przyszłości zespół chce stworzyć globalną sieć „odkrywców obywatelskich”, otwarte szkoły polowe w środku archeologicznych lokalizacji, a nawet wystrzelenie satelitów ukierunkowanych bezpośrednio na poszukiwanie starożytnych miejsc. Jeśli jesteś zainteresowany sprawdzeniem paru płytek, wystarczy tylko zarejestrować się na stronie GlobalXplorer.

Źródło: engadget.com