WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Testy

Zotac Sonix P3400 480 GB PCI

Nośniki SSD jeszcze kilka lat temu były zarezerwowane tylko dla najbogatszych. Były bardzo drogie, a na dodatek ich pojemności nijak miały się do tradycyjnych dysków HDD. Jednak z czasem wszystko się zmieniło. Pojemności rosły, ceny malały, a możliwości były coraz większe. Dzisiaj dysk SSD to podstawowe wyposażenie wydajnego komputera. Popyt na urządzenia SSD rokrocznie ulega zwiększeniu, co jest zasługą stale spadających cen, które czynią nośniki półprzewodnikowe coraz bardziej przystępnymi. Naturalnie, tradycyjne talerzowce wciąż oferują znacznie korzystniejszy stosunek pojemności do ceny, ale odbywa się to kosztem niższej wydajności i często przeciętnej kultury pracy. Tymczasem wachlarz dostępnych SSD-ków jest bardzo szeroki. Producenci oferują zarówno ekonomiczne konstrukcje na pamięciach TLC, jak i wysokowydajne modele oparte o pamięci MLC. Innymi słowy: każdy powinien znaleźć coś dla siebie. 

Zotac Sonix P3400 480 GB PCI-E

Zotac Sonix P3400 dostępny jest tylko w jednej pojemności, rzędu 480 GB. Szkoda, że producent nie zdecydował się na dodanie innych wersji pojemnościowych, ale być może uczyni to w przyszłości, tudzież wprowadzi więcej odmian przy prezentacji następcy obecnego modelu. Zotac Sonix 480 GB to konstrukcja korzystająca z interfejsu PCI Express 3.0 x4 zgodna z NVME 1.2. Produkt bazuje na kościach pamięci MLC firmy Toshiba. W konstrukcji zastosowano kontroler Phison PS5007-E7 oraz 512 MB pamięci DDR3 jako cache. Zastosowane podzespoły pozwoliły osiągnąć parametry odczytu i zapisu zdecydowanie wyższe, niż w przypadku tradycyjnych dysków SSD z interfejsem SATA – dysk pozwala na maksymalnie do 2600 MB/s w odczycie i do 1300 MB/s podczas sekwencyjnych operacji zapisu, a także teoretycznie do 350.000 IOPS dla odczytu i 250.000 IOPS podczas losowych operacji zapisu. Nośnik ten zakupimy za około 1500-1550 złotych. Współczynnik MTBF wynosi 2 miliony godzin. Producent udziela 3-letniej gwarancji (ograniczonej współczynnikiem TBW na poziomie 698 TB).

Aplikacja SSD-Z praktycznie nie udostępnia nam żadnych kluczowych informacji technicznych na temat tego konkretnego dysku SSD.

Spis treści

 1. Wstęp i prezentacja Zotac Sonix P3400 480 GB
 2. Platforma testowa i metodologia
 3. Testy syntetyczne #1 – AIDA64 – odczyt/zapis
 4. Testy syntetyczne #2 – Anvil’s Storage, AS SSD Benchmark, CristalDiskMark
 5. Testy praktyczne #1 – kopiowanie plików (sekundy)
 6. Testy praktyczne #2 – kopiowanie plików (MB/s)
 7. Testy praktyczne #3 – usuwanie plików z nośnika danych
 8. Testy praktyczne #4 – tworzenie i rozpakowywanie archiwum
 9. Testy praktyczne #5 – instalacja programów i gier
 10. Testy praktyczne #6 – wielozadaniowość
 11. Podsumowanie

 

Spis treści:
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2
Pokaż cały spis treści
PRZEJDŹ DO 2 STRONY: Część 2