WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zuckerberg chce zwalczyć choroby. Wszystkie.

Mark Zuckerberg, znany jest głównie z założenia portalu Facebook i z tego, że 99% należących do siebie akcji molocha przeznaczył na założoną przez siebie i żonę fundacji charytatywnej, którą wielu analityków uważa za sposób na wymiganie się od podatków. Pewne fakty mogą jednak wskazywać na to, że założona przez niego fundacja da realne rezultaty.

Pisaliśmy jakiś czas temu o tym, że Zuckerberg wsparł kwotą 25 milionów dolarów walkę z Ebolą. Jednak dla tak bogatego człowieka to drobne. Jednak w tym tygodniu założyciel Facebooka postanowił zaszaleć i wraz ze swoją żoną, Proscillą Chan, ogłosił, że zamierzają w ciągu następnych dziesięciu lat przeznaczyć 3 miliardy dolarów na eliminację chorób. Docelowo: wszystkich.

Oczywiście Zuckerbergowie nie zamierzają dokonać tego w ciągu 10 lat. Sami mówią, że nie wiedzą, czy uda im się dożyć eliminacji wszystkich chorób, czy też dożyje tego dopiero ich córka. Fundatorzy uważają, że wyleczenie, zapobieżenie, lub opanowanie wszystkich chorób powinno zająć ludzkości około 80 lat.

Chan, pracując dawniej jako pediatra, na co dzień była świadkiem cierpień niewinnych dzieci i ich rodzin. Teraz liczy na to, że dzięki funduszom na badania uda się ograniczyć ilość ludzkiego cierpienia. Jednak w jaki sposób małżeństwo miliarderów ma zamiar tego dokonać?

Mark Zuckerberg przytomnie zauważył, że obecnie około 50-krotnie więcej funduszy przeznacza się na leczenie chorób niż na badania nad tym jak i czym powinniśmy je leczyć. Takie podejście nie sprzyja opracowywaniu nowatorskich metod leczenia.

Jednak wydanie 3 miliardów dolarów na opracowanie nowych leków byłoby zbyt proste. Miliarder zamierza zejść jeszcze poziom głębiej i całą kwotę przeznaczyć na stworzenie nowatorskich narzędzi mających służyć opracowywaniu nowych terapii. W „najgorszym” razie otrzymamy nowe narzędzia analityczne oparte o sztucznej inteligencji. A jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to możemy niedługo doczekać, dzięki Chan Zuckerberg Initiative, przełomów na miarę CRISPR.

źródło: dailymail.co.uk