[Notka sponsorowana]

Powiedzenie „ciepłej wody w kranie” ma pełne przełożenie na rzeczywistość. Gdy jej nie ma, codzienne życie staje się zdecydowanie bardziej skomplikowane. Tam, gdzie ciepła woda nie dociera bezpośrednio z kotła, konieczny jest bojler, który pozwoli ją ogrzać. Radzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze takiego urządzenia.

Bojler służy do ogrzewania wody użytkowej. Jego kluczową częścią jest element grzewczy zasilany z kotła centralnego ogrzewania, kominka, kolektorów słonecznych lub innego dostępnego źródła ciepła. Urządzenia te dzielimy ze względu na sposób ich zasilania, materiał wykonania czy pojemność, ale najważniejsza klasyfikacja dotyczy bojlerów pojemnościowych i przepływowych.

Bojler pojemnościowy: gromadzi i ogrzewa

Bojlery pojemnościowe pozwalają gromadzić wcześniej podgrzaną wodę w zbiorniku. Ich ułożenie zazwyczaj jest poziome, a wodę ogrzewa grzałka elektryczna z termostatem bądź wymiennik ciepła połączony z systemem centralnego ogrzewania, ewentualnie grzałka gazowa. We wnętrzu zbiornika panuje wysokie ciśnienie, przez co takie urządzenia są nazywane ciśnieniowymi lub zamkniętymi. Wyróżnia je także pojemność, która jest większa niż w przypadku bojlerów przepływowych i sięga nawet 1000 litrów. Takie urządzenie może znajdować się w dowolnym miejscu przy przyłączu wody i doprowadzać ją do wielu kranów.

Bojler przepływowy: podgrzewa na bieżąco

Bojlery przepływowe ogrzewają wodę, która płynie przez nie na bieżąco, nie gromadząc jej. W tym zadaniu również pomagają grzałki elektryczne lub umieszczona w środku wężownica. Urządzenia tego typu muszą być montowane przy miejscu ujścia wody i dostarczają ją tylko do jednego kranu. Są również znacznie mniejsze – ich pojemność zaczyna się już od 5 litrów, kończąc na 100 litrach.

Jak wybrać bojler?

Przy wyborze bojlera kluczową kwestią jest zapotrzebowanie na wodę, czyli to, w ile miejsc musi być doprowadzona oraz ile osób będzie z niej korzystać.

Kolejną kwestią jest przestrzeń, jaką można przeznaczyć na bojler. W budynkach jednorodzinnych standardem jest montaż podgrzewaczy o pojemności od 100 do 200 litrów, przy czym modele przepływowe montowanie przy kranach kuchennych są zdecydowanie mniejsze.

W przypadku metody ogrzewania najbardziej praktyczne są bojlery elektryczne, zwłaszcza posiadające dwie grzałki. Dzięki temu ich żywotność jest dłuższa, ponieważ obie grzałki nie muszą pracować na pełnej mocy. Dodatkowo, gdy jedna się zepsuje, druga przejmie ogrzewanie do chwili usunięcia awarii.

Ważnym aspektem wyboru bojlera jest łatwość kontroli temperatury, co w standardzie umożliwiają modele z termostatem, a w stopniu bardziej zaawansowanym sterownik elektryczny, obecny w nowszych wersjach. Minimum temperaturowe zazwyczaj stanowi 35 stopni Celsjusza, a standard to około 55 stopni. Ważne jest, by temperatura w bojlerze nie była zbyt niska, bo w ten sposób wytwarzają się warunki sprzyjające rozwojowi bakterii legionella, mogących wywoływać zapalenie płuc. Z kolei utrzymywanie bardzo wysokiej temperatury przez dłuższy czas sprzyja korozji, dlatego pod tym względem warto zachować umiar. Okazyjne podgrzewanie wody w bojlerze do 70 stopni powoli pozbyć się bakterii i zachować urządzenie w dobrej kondycji.

Bojlery są wykonywane ze stali przez co są narażone na korozję. Model ze stali nierdzewnej minimalizuje to ryzyko, podobnie jak bojler pokryty epidianem, czyli powłoką żywiczną, która dodatkowo uodparnia go na zmiany temperatury. Wersje emaliowane są najbardziej zagrożone korozją i dlatego w ich konstrukcji powinna znaleźć się anoda magnezowa. W razie wystąpienia warunków sprzyjających pojawieniu się rdzy, pokrywa się nią jako pierwsza, zapobiegając korozji w innych częściach zbiornika.

Ile kosztuje bojler?

Koszt zakupu bojlera zależy przede wszystkim od jego pojemności i materiału wykonania. Niewielkie urządzenia przepływowe, montowane bezpośrednio nad kranem, to wydatek rzędu 200 złotych. Z kolei modele stojące i ciśnieniowe, o pojemności kilkuset litrów, kosztują nawet kilka tysięcy. Ogrzewacz na potrzeby gospodarstwa domowego kupimy już za 400 złotych.

Artykuł przygotowany we współpracy z redakcją portalu www.nokautdom.pl

[Notka sponsorowana]

 

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej