[Materiał zewnętrzny]

Bezpieczeństwo danych, które gromadzimy w naszych komputerach, zależy od kilku elementarnych czynników – jednym z nich jest stan techniczny dysku – niezależnie, czy mamy na uwadze dysk HDD, czy SSD. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego – w jakim aktualnie są stanie (choć możemy to sprawdzić). Każdy chciałby się ustrzec wyjątkowo przykrej niespodzianki, jaką jest utrata danych z dysku. Mając to na uwadze – „traktujmy” dysk w taki sposób, aby przedłużyć jego żywotność i co za tym idzie: zredukować możliwość wystąpienia awarii, której efektem będzie utracenie danych.

Bezpieczeństwo danych a rodzaj dysku

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się dyski SSD, (które jeszcze kilka lat temu były nowością na rynku). Czy są one bardziej, czy mniej żywotne niż dyski talerzowe (HDD)? Dla przeciętnego użytkownika komputera limity parametrów określających pracę dysków nie mają większego znaczenia. Warto jednak zastanowić się właśnie nad żywotnością napędów. W przypadku dysków SSD wiele w tej kwestii zależy od zastosowanej w ich konstrukcji pamięci flash.

Wytrzymałość takiego dysku weryfikowana jest na podstawie maksymalnej ilości danych, jakie można na nim zapisać, do czasu obowiązywania gwarancji (parametr TBW). Warto również zwrócić uwagę na inny parametr, określający maksymalną liczbę cykli, na które składają się: kasowanie oraz programowanie jednej komórki pamięci flash.

Dzięki specjalnych mechanizmom możliwe jest zwiększenie efektywności pracy dysku SSD (żywotności). Na czym polegają te procesy? Przede wszystkim na takim sposobie pracy komórek pamięci, który umożliwia równomierne zapisywanie danych, na całej przestrzeni dysku. W ten sposób uzyskujemy mniej więcej tę samą liczbę zrealizowanych cykli kasowania i zapisywania danych, a to wydłuża optymalną pracę dysku.

Kolejny mechanizm – automatycznego zapisywania danych w specjalnej (wolnej) strefie, która znajduje się w każdym dysku SSD – zapewnia możliwość zapamiętania danych, nawet wówczas, gdy dojdzie do zużycia którejś komórki pamięci. Są one jednak bardzo wytrzymałe, szczególnie w przypadku typowej aktywności użytkownika. Pod tym względem dyski SSD są zdecydowanie bardziej efektywne od dysków HDD.

Oczywiście im więcej zapisanych danych, tym mniejsza żywotność dysków. Najpopularniejsze (i najtańsze) są dyski SSD z układami TLC. Ich zdolność zapisu waha się na poziomie do 3 bitów w pojedynczej komórce. Żywotność takiego dysku można zwiększyć dzięki zastosowaniu rozwiązań mających na celu redukcję liczby zapisów w komórkach flash. W tym celu stosuje się tzw. bufor (w pamięci RAM, gdzie przechowywane są często używane pliki). Na rynku dostępne są programy, które znacząco zwiększają rozmiar takiego bufora, a tym samym żywotność dysku. W tym celu stosuje się także kompresję danych, które są zapisywane w komórkach pamięci flash.

Te mechanizmy powodują, że żywotność dysków SSD jest jednym z ich największych atutów.

Żywotność HDD

Niezależnie, czy mamy na uwadze nowocześniejszy dysk SSD, czy tradycyjny twardy – HDD – prędzej, czy później, mogą one ulec awarii. Średnia żywotność dysków HDD to kilka lat (SSD może być znacząco dłuższa). W przypadku dysku HDD pierwsze problemy zazwyczaj pojawiają się po ok. 3 latach funkcjonowania. Musimy pamiętać, że dysk HDD (w przeciwieństwie do SSD) narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. Potencjalnie – zagrożeniem dla jego żywotności – jest również częste włączanie i wyłączenie zasilania.

Mamy większe możliwości – jako użytkownicy – zadbać o wydajność, bezawaryjność i żywotność dysku twardego. Liczy się właściwy montaż i następnie – konserwacja dysku HDD. Warto w tej kwestii skorzystać z porad profesjonalistów. Jeśli sami nie jesteśmy pewni jak poprawnie zainstalować dysk HDD, czy też monitorować aktualny stan dysku (również SDD) – zwróćmy się do specjalistów, m.in. firm, dla których odzyskiwanie danych to chleb powszedni. Oto kilka uwag doświadczonego zespołu DATA Lab:

  • Właściwa eksploatacja a żywotność dysku HDD

Dyski nie lubią ekstremalnych temperatur – ani zbyt wysokich, ani niskich. To szczególnie istotny czynnik, gdy w jednym komputerze zamontowane są dwa dyski (lub więcej) – w bliskiej odległości. Powoduje to podwyższenie temperatury sprzętu. Należy zachować między nimi odstęp, a bywa również, że konieczne jest zamontowanie dodatkowego wentylatora.

  • Zachowanie stabilnej pozycji komputera

Niezależnie od stopnia zaawansowania technicznego współczesnych komputerów, nadal (tak jak starsze modele) nie lubią one wstrząsów. Żaden system amortyzacji nie poradzi sobie z wyeksponowaniem komputera (dysku) na zbyt duże wstrząsy. O stabilność należy zadbać już przy montażu dysku. Na tym nie warto oszczędzać. Wybierzmy optymalny rodzaj montowania dysku dla danego modelu komputera, tak aby nie narazić go na zbyt duże drgania.

  • Optymalna instalacja dysku

Co prawda nowe modele dysków HDD można montować w różnych pozycjach, jednak praktyka wskazuje na to, że największą stabilność osiągniemy, wybierając lokalizację poziomą lub pionową.

  • Jak przewidzieć możliwą awarię?

Taką możliwość daje nam system  S.M.A.R.T, dzięki któremu można kontrolować aktualny stan dysku i zauważyć problemy, które mogą doprowadzić do awarii. Jeśli wyświetli się nam komunikat ostrzegający przed wysokim ryzykiem wystąpienia awarii, należy jak najszybciej zareagować. Co powinno być pierwszym krokiem przed interwencją specjalistów?

Jak najszybciej sporządźmy backup danych – o tym najprostszym i zarazem racjonalnym działaniu, podejmowanym w celu ochrony danych – powinniśmy pamiętać zawsze. Nawet, jeśli nie zdążymy przeciwdziałać awarii dysku, nie utracimy istotnych dla nas danych.

[Materiał zewnętrzny]