Reklama
aplikuj.pl

Granie na telewizorze? Telewizor jako monitor? Tak! To czysta przyjemność

Akcja partnerska

Najnowsza konsola, możliwość gry z najwyższym poziomem detali, na dużym ekranie – tak może wyglądać teraz granie. Warto zmienić swój sprzęt! Czas podłączyć swoją konsolę pod nowy telewizor. To będzie prawdziwa jakościowa zmiana. Na co pozwalają współczesne telewizory? Jaki telewizor warto wybrać do grania? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Materiał powstał we współpracy z Samsung

Telewizor do gier – dlaczego warto?

Podstawowym argumentem, aby przesiąść się z monitora, czy starszego telewizora na nowy ekran jest rozmiar i komfort rozgrywki. W większość tytułów możemy zagrać siedząc wygodnie na kanapie, trzymając pada w ręku. Teraz nowoczesnym telewizorem przed nami jest ekran o rozmiarach 55, 65, 75, a może nawet 85 cali. Pozwala to na cieszenie się grą niczym filmem w kinie.

Nie bez znaczenia jest jakość obrazu jaką oferują współczesne telewizory. Owszem, jest na rynku kilka świetnych monitorów gamingowych, jednak to specjalistyczne maszyny, kosztujące nie mało i wciąż mające stosunkowo niewielkie wymiary. Natomiast nowoczesne ekrany z wielostrefowym tylnym podświetlaniem, matrycą 120 Hz, zgodne ze standardem HDMI 2.1, oferujące wysoką jasność efektów HDR, mogące świetnie odwzorować szeroką paletę kolorów – to właśnie to, na co zasługują najlepsze gry i my sami.

Podłączając konsole nowej generacji pod telewizor zyskujemy więc wygodę, duży rozmiar, wysoką jakość obrazu, pełne wykorzystanie aspektów graficznych gier.

O czym należy pamiętać podłączając telewizor do konsoli nowej generacji?

Wybierając nowy telewizor trzeba brać pod uwagę możliwości techniczne nowych konsol. Nawet jeśli na razie posiadamy starsze urządzenia, to warto patrzeć w przyszłość. Dlatego tak istotne jest to, aby telewizor posiadał port HDMI 2.1. Nowe konsole po aktualizacjach mają wspierać także rozdzielczość 8K. Nowy telewizor 4K to dziś absolutne minimum, gdy chcemy cieszyć się grami.

Najważniejszy jest jednak dobór samego telewizora. W teorii możemy grać na niemal każdym telewizorze. W praktyce jednak jakość obrazu oraz zaimplementowane funkcje pomiędzy telewizorami znacząco się różnią, podobnie jak technologie przydatne w rozgrywce. Niezwykle istotny jest także input lag, czyli opóźnienie pomiędzy tym, co widzimy na ekranie, a tym co przesyła konsola. Im niższy input lag tym lepiej, zwłaszcza przy rozgrywce sieciowej. Dlatego właśnie warto wybrać dobry, nowoczesny telewizor z funkcjami stworzonymi specjalnie dla graczy.

Jaki telewizor do gier? Najlepsze telewizory do grania na na konsoli.

Zdecydowaliśmy się na zakup telewizora do gier. W co taki telewizor powinien być wyposażony? W 2020 roku pierwszą odpowiedzią jest właśnie HDMI 2.1 – to nowy standard, wciąż rzadko spotykany po stronie telewizorów. Jest on jednak przyszłością, a telewizor kupujemy przynajmniej na kilka lat. Co istotne, to HDMI 2.1 umożliwia rozgrywkę w 4K@120FPS oraz 8K@60FPS. Standard ten wspiera też VRR, czyli dynamiczną zmianę odświeżania klatek, czy ALM czyli automatyczną redukcję opóźnień.

Kolejne istotne parametry to wspomniany już input lag oraz 120 Hz matryca. Jeśli budżet nam na to pozwala, to wybierajmy także telewizory z wielostrefowym podświetlaniem i wysoką jasnością oraz pełnym odzwierciedleniem szerokiej palety barw. Warto też zwrócić uwagę na obecność trybu gra.

Niektórzy producenci idą o krok dalej. I tak np. Samsung oferuje w swoich telewizorach szereg rozwiązań stricte dla graczy. Po pierwsze, nawet w niższych seriach telewizorów znajdziemy automatyczny Tryb Gry. Czyli funkcję, która rozpoznaje sygnał i wie, że uruchomiliśmy grę, tak więc automatycznie przełącza w tryb obrazu zoptymalizowanego dla graczy. Prawdziwym game changerem w rozgrywce jest jednak tryb „Motion Plus Gra”.  W tym trybie możliwa jest gra z włączonym upłynnieniem obrazu i częścią innych funkcji wpływających na jakość obrazu bez znaczącego opóźnienia.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też Game Multi-View, który pozwala podzielić ekran na dwie części. Po co? Kojarzycie może sytuację, kiedy trzymaliście na kolanach smartfon lub laptop z otwartą solucją żeby na bieżąco sprawdzać miejsca w grze? Teraz taki poradnik można uruchomić na podzielonym ekranie obok rozgrywki.

Szczególną uwagę warto zwrócić na telewizory Samsung Q80T i Samsung Q800T. Ten pierwszy wyróżnia się nie tylko rewelacyjnym stosunkiem ceny do swych możliwości technicznych i jakości. Ale właśnie przede wszystkim – jakością. To ekran 4K z wielostrefowym tylnym podświetlaniem, 120 Hz matrycą VA, zaawansowanym procesorem obrazu Quantum 4K, wspomnianym trybem Motion Plus Gra i oczywiście HDMI 2.1. To doskonały wybór dla graczy i dodatkowo dostępny w wielu rozmiarach: 55, 65, 75 i 85 cali. Rozgrywka na dużym ekranie jeszcze nigdy nie dawała tyle radości i nie była tak przystępna.

Dla najbardziej wymagających graczy, dla fanów technologicznych nowinek dostępny jest telewizor Samsung Q800T. W porównaniu do Q80T –  ma jeszcze więcej stref podświetlania, jest jaśniejszy i może pochwalić się efektem HDR na poziomie ponad 1000 nitów. Największego smaczku dodaje jednak fakt, że korzysta z matrycy 8K. To bez wątpienia przyszłość, którą jako pierwszą mogą posmakować właśnie gracze. Pierwsze tytuły na komputerach już wspierają rozdzielczość 8K, a będzie ich coraz więcej. Rozgrywka w 8K to bogactwo detali, niesamowite doświadczenia. Model Q800T dostępny jest w rozmiarach 65,75 i 82 cale. Dla tych którzy chcą zasmakować 8K w mniejszym rozmiarze – Samsung przygotował też 55-calowy model Q700T.

Nie tylko obraz, ale także dźwięk. Zadbaj o pełne doświadczenia w trakcie rozgrywki

Jednak rozgrywka to nie tylko obraz, ale też dźwięk. W wielu grach jesteśmy w stanie uzyskać dźwięk przestrzenny. Wojenny klimat, gdzie z każdej strony otaczają nas wystrzały, przelatujące samoloty czy rajd po galaktyce– to wszystko wymaga odpowiedniego udźwiękowienia. Właśnie dlatego kupując telewizor do gier warto od razu pomyśleć o doposażeniu go w soundbar.

Belki grające pozwalają uzyskać bardzo dobre efekty dźwiękowe, a jednocześnie nie musimy się martwić o kable i głośniki, które będą rozstawione po całym pokoju. Tak jak w przypadku telewizorów także tutaj warto kierować się w stronę produktów koreańskiego producenta. HW-Q70T to soundbar z Dolby Atmos, DTS X, czyli gotowy na najnowsze technologie dźwięku. Jednocześnie dobrze wyceniony i oferujący dobrą jakość dźwięku. Jeszcze więcej wrażeń w rozgrywce zapewni model Q800T.  Co istotne, oba modele wspierają technologię Q-Symphony, która łączy dźwięk z głośników telewizorów Samsung QLED 2020 (od Q80T wzwyż) z soundbarem oferując jeszcze lepsze efekty dźwiękowe.

Granie w gry na telewizorze to czysta przyjemność

Wybierając odpowiedni sprzęt audio + wideo i łącząc go z naszm sprzętem do grania otrzymujemy mistrzowski zestaw. Takie trio telewizor + soundbar + nowa konsola zapewni nam mnóstwo świetnej rozrywki podczas kolejnych sesji w ulubione gry.  Warto otworzyć się na takie rozwiązania, zmienić nieco swoje przyzwyczajenia związane z grami, aby otrzymać zupełnie nową jakość. Nowoczesny telewizor jest w stanie wykrzesać z naszych sprzętów zupełnie świeże wrażenia z rozgrywki.