Reklama
aplikuj.pl

Cooler Master Atlas ARGB GPU – test praktycznego wspornika pod kartę graficzną

Hartowane szkło i technologia podświetlenia krawędziowego – wszystko to upchnięte we wspornik podtrzymujący kartę graficzną. Owszem, wsporniki GPU to ważne narzędzia chroniące slot PCI-e na płycie głównej przed opadaniem, ale chyba nikt nie spodziewał się, że staną się one nowym centrum uwagi w naszej obudowie. Testowany dziś wspornik Cooler Master Atlas ARGB wykorzystuje wytrzymałość i estetykę hartowanego szkła w zupełnie nowy sposób. Wytrzymałość szkła TG wspiera największe i najpotężniejsze karty graficzne, a obróbka CNC zapewnia podświetlenie krawędziowe ARGB. Uniwersalna konstrukcja ramienia wspornika oferuje bezproblemową regulację, poprzez przesuwanie i blokowanie na miejscu, aby pasować do szerokiego zakresu kombinacji kart graficznych i obudów komputerowych.

Opakowanie

Cooler Master Atlas ARGB jest starannie zapakowany w smukłe kartonowe pudełko z ładną grafiką wspornika na przedniej stronie. Wewnątrz pudełka ze wspornikiem mamy akcesoria, które są ciasno dopasowane do pianki. Bez obaw, śruba zaciskowa trzyma się wyjątkowo dobrze, a co najważniejsze, wspornik również nie wypadnie.

Wygląd

Cooler Master Atlas ARGB obsługuje wysokości od 36 mm do 182 mm w trybie pionowym oraz od 51 mm do 76,5 mm w trybie poziomym. Cooler Master Atlas wykorzystuje wytrzymałość i estetykę hartowanego szkła w zupełnie nowy sposób. Wytrzymałość szkła wspiera największe i najpotężniejsze karty graficzne, a obróbka CNC zapewnia podświetlenie krawędziowe ARGB.

Uniwersalna konstrukcja ramienia wspornika oferuje bezproblemową regulację, poprzez przesuwanie i blokowanie na miejscu, aby pasować do szerokiego zakresu kart graficznych i kombinacji obudów komputerowych. Jeśli twój zestaw jest bardziej stonowany (albo po prostu nie lubisz efektów RGB), możesz wyłączyć oświetlenie, by wspornik GPU był możliwie jak najmniej widocznym.

Atlas ARGB jest dość wszechstronny, oferując magnes zarówno po krótszej, jak i dłuższej stronie. Ponadto ma dwa różne wsporniki: jeden do przypięcia i jeden wewnętrzny podnośnik. Każdy wspornik zapewnia unikalną funkcjonalność w zależności od miejsca i sposobu montażu karty graficznej. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz umieścić wspornik na dole obudowy komputera, czy na osłonie zasilacza, wspornik będzie gotowy do zadania.

Niestety jednym z głównych minusów Atlasa jest jego łatwość zabrudzenia. Żeby tego uniknąć, najlepiej zachować plastikowe nakładki podczas instalacji, by móc swobodnie chwytać Atlasa bez obawy przed odciskami palców lub kurzem. Dlatego też dołączono do zestawu mikrofibrę ;-)

Kluczowe funkcje wspornika Cooler Master Atlas ARGB:

  • Eliminacja opadania karty graficznej: ARGB GPU Support Bracket eliminuje opadanie, wspierając kluczowe punkty obciążenia karty graficznej.
  • Podświetlane krawędziowo hartowane szkło ARGB: Hartowane szkło obrobione metodą CNC prezentuje podświetlenie ARGB na całej powierzchni wspornika. Oświetlenie można również wyłączyć, uzyskując niewidoczny wygląd.
  • Łatwy montaż: Dzięki prostemu dostosowaniu wspornika, instalacja jest bezbolesna.
  • Wielokrotne orientacje: Zawiera dwa wsporniki o różnych orientacjach, umożliwiające umieszczenie go na końcu lub boku karty graficznej.
  • Ochrona komponentów: Dokładne testy wytrzymałości wykazują, że szkło wytrzymuje najcięższe karty bez problemu.
  • Wszechstronne wsparcie: Uniwersalna konstrukcja ramienia wspornika oferuje łatwą regulację, aby pasować do szerokiego zakresu kart graficznych i kombinacji obudów komputerowych.

Podświetlenie ARGB

Jeśli chodzi o projekt ogólny, to samo oświetlenie RGB stanowi przyjemny widok, dodając nową warstwę światła, która wydaje się nietypowa. Oprogramowanie Cooler Master Masterplus, po zainstalowaniu Atlasa pozwala kontrolować predefiniowane ustawienia lub niestandardowe kolory, takie jak pulsowanie, czy cykle kolorów.

Jeśli masz w posiadaniu kontroler ARGB Gen2 od Cooler Master, możesz tu indywidualnie zmieniać każde światło RGB wokół lustra nieskończoności oraz każdą diodę LED.

Te funkcje RGB sprawiają, że proces dostosowywania się wyróżnia się jako na razie coś nowego, coś świeżego. Ale jestem pewien, że z czasem stanie się to standardem u konkurencji.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach użycie wspornika dla kart graficznej uważam to za niemal niezbędne. Są one znacznie większe i cięższe niż w przeszłości, a ten trend raczej się nie odwróci. Wspornik GPU eliminuje niepotrzebne obciążenie slotu PCIe. Widok opadającej drogiej karty graficznej, narażającej całą płytę główną i kartę na niebezpieczeństwo, może być niepokojący, a co dopiero przenoszenie obudowy z takim obciążeniem… Ja tego nie zrobię, nie ma opcji.

Magnes jest bardzo mocny i zapewnia dużą stabilność po umieszczeniu. Antypoślizgowa podstawa dodatkowo zwiększa przyczepność. Hartowane szkło jest nieskazitelne. Matowe obszary świetnie się podświetlają, nadając ładny, rozproszony wygląd. Przezroczysta część nie świeci się tak mocno. Większość oświetlenia pochodzi z obszarów, które zostały obrobione. Jak widać na zdjęciach, projekt jest niemal doskonały i dodaje wiele stylu.

Jeśli montujesz kartę graficzną poziomo, gorąco polecam testowany dziś wspornik GPU Cooler Master Atlas ARGB. Bez niego możesz narażać swoje komponenty na niepotrzebny stres. Zalecam zatem przyjrzenie się temu unikalnemu wspornikowi z intensywnym oświetleniem RGB. Wystarczy tylko wydać na niego około 185 złotych.

Plusy

  • świetny design
  • podświetlenie ARGB
  • solidna konstrukcja
  • hartowane szkło
  • łatwa regulacja

Minusy

  • łatwo się brudzi, kurzy oraz zostawia odciski palców
  • brak alternatywnego mocowania do plastiku
  • efekt lustra nieskończoności nie każdego zadowoli w 100%