Reklama
aplikuj.pl

Metalowy kompozyt, który pływa po wodzie. Zawsze

Grupa naukowców z Deep Springs Technology oraz New York University Polytechnic School of Engineering przedstawiła zupełnie nowy materiał kompozytowy – jest on tak lekki, że może pływać po wodzie. Co to oznacza? Że łódź zbudowana z czegoś takiego nie jest w stanie zatonąć, niezależnie od posiadanych ewentualnych uszkodzeń.

Oczywiście, pianki syntaktyczne już od wielu lat są używane w przemyśle, lecz opisywany materiał jest pierwszym stworzonym na bazie niezwykle lekkiego metalu. Mówimy tutaj o stopie magnezowym, wzmocnionym przez węglik krzemu. Efekt finalny jest bardzo satysfakcjonujący, kompozyt posiada gęstość 0.92 g/cm3, w porównaniu z 1g/cm3 którą posiada woda. Nie dość, że gęstość jest mniejsza, to w dodatku materiał jest wystarczająco silny aby dać sobie radę w surowych warunkach morskich.

Według naukowców odkrycie to może spowodować ponowne zainteresowanie się metalem w budowie maszyn związanych ze środowiskiem wodnym. Zdolność metali do wytrzymywania wyższych temperatur może mieć kluczowe znaczenie podczas zastosowania tego rodzaju kompozytów, np w silnikach czy też układach wydechowych, nie wspominając oczywiście o elementach konstrukcyjnych – kadłubach itp. Mogą one również pomóc w innych dziedzinach, np w motoryzacji, zastępując cięższe elementy pojazdów.

Pełny opis odkrycia można znaleźć tutaj.

[źródło: phys.org]