WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA pomaga w identyfikacji geoglifów

Położone na terenie Kazachstanu naziemne formacje stanowią zagadkę dla naukowców. Ze względu na ich spore rozmiary, NASA udostępniła zdjęcia satelitarne, które pozwolą na dokładniejszą identyfikację.

Tzw. geoglify to tajemnicze wzory o wielkości co najmniej kilku metrów (często kilkuset) utworzone m.in. poprzez ułożenie na ziemi kamieni. Jednym z najbardziej znanych tego typu tworów były rysunki Nazca odkryte w Peru. W 2007 roku kazachski archeolog odkrył za sprawą map Google nowe rysunki rozsiane po obwodzie turgajskim. Łącznie znajduje się tam 260 geoglifów.

Badacze nie są pewni, jaki cel przyświecał twórcom tych wzorów. Często przewijającymi się motywami są krzyże, swastyki czy okręgi. Pojawiają się teorie dotyczące wykorzystania ich w celu śledzenia ruchu Słońca. Oczywiście znaleźli się i tacy, którzy uważają geoglify za dzieło pozaziemskich cywilizacji lub próby nawiązania z nimi kontaktu przez ówczesnych mieszkańców Ziemi.

To nie pierwszy raz, kiedy NASA pomaga archeologom. Już w latach 80. i 90. amerykańska agencja współpracowała z nimi przy badaniu innych znalezisk na tereniu Sudanu i w Ameryce Południowej.

[Źródło i grafika: gizmodo.com]