Reklama
aplikuj.pl

Nowe białko mogące przekraczać barierę krew-mózg

Naukowcy z Duke-NUS Medical School opracowali strukturalny model biologicznego transportera, który może przekroczyć barierę krew-mózg. Został on nazwany Mfsd2a. Jest to pierwszy molekularny wzór tego białka – może okazać się ono istotne przy dostarczaniu leków do mózgu. W przyszłości może także pomóc w walce z problemami i chorobami neurologicznymi.

Obecnie istnieją duże ograniczenia dotyczące dostarczania leków do mózgu. Bariera krew-mózg oddziela układ krążenia od układu nerwowego co pozwala na powstrzymanie szkodliwych substancji przed dostaniem się do mózgu. Jednakże tym samym ogranicza to leczenie wielu schorzeń tej części ciała. W ciele człowieka jedynie białko zwane albuminą może przejść ową barierę i wszystkie leki, które także mają dostać się do mózgu, muszą się z nią łączyć, co sprawia ogromne problemy przy ich konstruowaniu. Mfsd2a to białko, który także może na to pozwolić. Praca opublikowana w Journal of Biological Chemistry oprócz molekularnego wzoru, pokazuje także pewne cechy transportera wyjaśniające w jaki sposób on ma działać. Główna autorka artykułu (studentka!) Debra Quek komentuje:

Nasze badania dostarczają wiedzy na temat jak Mfsd2a wygląda i w jaki sposób może transportować lipidy przez barierę krew-mózg. Ułatwiają one także konstrukcję leków dostarczanych do mózgu poprzez Mfsd2a albo bezpośrednio transportowanych przez Mfsd2a.

Wynika z tego, że białko może działać jako kanał albo może bezpośrednio łączyć się z lekami. Aktualnie badacze pracują nad wykorzystaniem tej informacji do stworzenia leków na choroby neurologiczne oraz próbują oczyścić owe białko w celu jeszcze lepszego zbadania jego działania jako transportera.

[źródło i grafika: phys.org]