Reklama
aplikuj.pl

10 dziwnych gatunków zwierząt. Czy znasz je wszystkie?

Na Ziemi może żyć nawet 12 mln gatunków organizmów żywych. Wśród nich są zwierzęta, o istnieniu których zapewne nie mieliście pojęcia. Oto 10 najdziwniejszych zwierząt świata.

Świat przyrody jest naprawdę fascynujący. Wciąż nie możemy powiedzieć, że w pełni go poznaliśmy, bo co chwilę świat nauki dowiaduje się o odkryciu nowego, nieznanego wcześniej gatunku zwierząt. Szacuje się, że aż 86% gatunków lądowych i 91% gatunków morskich wciąż czeka na odkrycie. Czy te liczby robią wrażenie? Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że na świecie opisano do tej pory ok. 12 mln gatunków roślin i zwierząt, trudno nawet wyobrazić sobie pełną paletę organizmów żywych zamieszkujących świat obok nas. Warto jednak poznać choć jej wycinek – choćby dziwne i nietypowe zwierzęta.

Aksolotl

Aksolotl

Gdyby jakieś zwierzę można było porównać do Pokemona, zdecydowanie byłby nim aksolotl. Jest to mała salamandra, którą można znaleźć jeziorach w okolicach Mexico City. Choć gatunek ten jest zagrożony wyginięciem, stanowi obiekt zainteresowania naukowców z całego świata. Potrafi regenerować swoje kończyny (w całości), a ponadto ma oczy bez powiek.

Samogłów

Samogłów

Świat ryb jest pełny interesujących okazów, ale samogłowy od dawna są w czołówce tych najdziwniejszych. Jest to najcięższa ryba kostnoszkieletowa na świecie, dorosły osobnik może ważyć nawet 2 tony. To dziwne stworzenie występuje w umiarkowanych i tropikalnych wodach całego świata. W Japonii, Korei i na Tajwanie jest lokalnym przysmakiem – palce lizać (potwierdzam).

Suhak stepowy

Suhak stepowy

Suhak stepowy to gatunek ssaka kopytnego z rodziny wołowatych, który przez większość systematyków jest uważany za antylopę. Zwierzęta te można spotkać w Rosji, Kazachstanie i Uzbekistanie. Są rozpoznawalne dzięki dużym i elastycznym nosom, które pomagają odfiltrować kurz i regulować temperaturę ciała. W 2015 r. znaleziono ponad 120 tys. martwych suhaków, które prawdopodobnie były ofiarami nieznanej choroby epizootycznej.

Macracantha arcuata

Macracantha arcuata

Drugiego takiego gatunku pająka nie ma nigdzie na świecie. Macracantha arcuata to zwierzę, które spektakularnie wygląda na zdjęciach, ale raczej nie chcielibyście spotkać go w domu. Pająk ten ma osiem odnóży i duże kolce rogowe wystające z brzucha (często niezwykle ubarwionego). Na szczęście można go znaleźć tylko w lasach i na polach w Azji, więc osoby z arachnofobią mogą spać spokojnie.

Gawial gangesowy

Gawial gangesowy

Gawial gangesowy to gatunek krokodyla z rodziny gawialowatych. Osiąga do 7 m długości i waży do 1 tony. Zamieszkuje przede wszystkim duże rzeki (m.in. Ganges, Brahmaputra i Indus). Żywi się rybami, ptakami, małymi ssakami i padliną – ofiarę chwyta nagłym ruchem głowy skierowanym w bok. Znane są wypadki ataków na ludzi. Jest zagrożony wyginięciem i trudny w hodowli w niewoli – na wolności żyje obecnie nie więcej niż 300 sztuk.

Aj-aj

Palczak madagaskarski

Palczak madagaskarski, zwany także aj-aj, to gatunek małpiatki, występujący tylko na Madagaskarze (gatunek endemiczny). Jest największym z naczelnych, które prowadzą nocny tryb życia. Aj-aj ma wypukłe oczy, ciągle rosnące zęby i długie palce. Tubylcy wierzą, że skierowanie przez palczaka najdłuższego palca w kierunku człowieka zwiastuje szybką i nagłą śmierć ten osoby. Zwierzęta te utożsamia się ze zniszczeniami upraw i zabobonami, więc niestety są często zabijane przez ludzi.

Szyszkowiec mały

Szyszkowiec mały

Szyszkowiec mały, znany także jako pancerna jaszczurka, to gatunek płaza z rodziny Codrylidae. Występuje tylko na obszarach pustynnych wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki Południowej. Z wyglądu, szyszkowiec mały przypomina miniaturowego smoka. Podobieństwo jest szczególnie wyraźne, gdy zwierzę zwinie się w kłębek, by chronić się przed niebezpieczeństwem. Innym ciekawym faktem dotyczącym pancernej jaszczurki jest to, że może rodzić młode jaszczurki, które są karmione przez samice. Zjawisko to jest rzadko spotykane w świecie płazów, gdyż większość z nich jest jajorodna.

Fregata wielka

Samiec fregaty wielkiej

Fregata wielka to doprawdy niezwykły gatunek ptaka. Występują one tylko na Galapagos, mają rozpiętość skrzydeł ok. 2,5 m i latają na dużych wysokościach – dostrzeżono je ponad 2500 m n.p.m. Czasami atakują inne ptaki podczas lotu, próbując ukraść im zdobyty pokarm. To, co czyni fregatę naprawdę nietypowym zwierzęciem, to duży czerwony worek, który samce mają na piersiach – stanowi on wabik na samicę.

Fossa madagaskarska

Fossa madagaskarska

Kolejny gatunek zwierzęcia występujący tylko na Madagaskarze. Fossę kojarzą zapewne dzieci i osoby dobrze zaznajomione z animacjami o Królu Julianie (z kilkoma częściami „Madagaskaru” na czele). Fossy przypominają koty i mogą mieć 60-85 cm długości. Są jedynym żyjącym przedstawicielem rodzaju Cryptoprocta, a tym samym największym ssakiem drapieżnym występującym na Madagaskarze. Fossy polują na lemury, ale są samotnikami, a nie zwierzętami stadnymi, więc nie mogłyby stanowić zagrożenia dla zebr (jak miało to miejsce w filmie).

Pampasowiec grzywiasty

Pampasowiec grzywiasty

Pampasowiec grzywiasty przypominają wilki i faktycznie są drapieżnikami z rodziny psowatych. Występują w Ameryce Południowej (głównie Brazylia, Paragwaj, Boliwia i Argentyna) i mają piękne umaszczenie ciała. Ich ciało przypomina lisa, z tą różnicą, że pampasowce mają bardzo długie kończyny (przednie krótsze od tylnych). Są aktywne wieczorem i nocą, a za dnia odpoczywają w wysokiej trawie lub zaroślach. Polują na gryzonie, króliki i ptaki – duży procent ich diety stanowią owoce.