Reklama
aplikuj.pl

10 dziwnych rzeczy wysłanych w kosmos

Już wkrótce poza Ziemię regularnie będą latać turyści, ale na razie w kosmos wysyłamy głównie przedmioty. Niektóre naprawdę dziwne. Oto 10 najbardziej nietypowych obiektów wysłanych w przestrzeń kosmiczną.

Odkąd ludzkość nauczyła się, jak wystrzelać rzeczy w kosmos, wysyłamy tam regularnie satelity, instrumenty naukowe i zaopatrzenie dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznych. Ale to nie wszystko. W kosmos wysyłamy także dziwne przedmioty – samochody, trumny czy figurki LEGO. Oto galeria osobliwości.

Tesla Roadster

Tesla Roadster i Spaceman

W 2018 r. firma SpaceX wystrzeliła rakietę Falcon Heavy z samochodem Tesla Roadster. Samochód była sterowana przez ubranego w skafander manekina nazwanego Starman (nawiązującego do twórczości Davida Bowiego). Tesla Roadster ze Starmanem do dzisiaj krąży wraz z innymi planetami wokół Słońca. Gdzie jest dokładnie? Można to sprawdzić na tej stronie. Elon Musk nie zdradził, czy ma jakiekolwiek plany przechwycenia samochodu.

Pizza

Pizza też może polecieć w kosmos

W 2001 r. Pizza Hut stała się pierwszą firmą, która dostarczyła pizzę poza Ziemię. Stało się to w konsekwencji zawarcia umowy z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos na dostawę pizzy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Koszt dostawy wyniósł wówczas ponad milion dolarów. Szczęśliwym odbiorcą był rosyjski astronauta Jurij Usachow. Warto nadmienić, że skład pizzy został nieco zmieniony na potrzeby misji – zamiast pepperoni użyto salami, gdyż pepperoni nie wytrzymałoby całej podróży.

Voyager Golden Record

Jedna z płyt wysłanych z sondą Voyager

W latach 70. ubiegłego wieku opinia słynnego astronomam Carla Sagana dla wielu osób miała ogromne znaczenie, także jeżeli chodzi o realizację misji kosmicznych. Sagan uważał, że jeżeli ziemska sonda miałaby zostać kiedyś przechwycona przez cywilizację pozaziemską, musiałaby jasno wskazywać, skąd pochodzi. Voyager Golden Record to pozłacane dyski, które zostały umieszczone na dwóch sondach wystrzelonych przez NASA w 1977 r. Zawierają dźwięki i obrazy mające ukazać różnorodność życia i kultur na naszej planecie. Przeznaczone dla kosmitów. Ich treści były konsultowane z Saganem.

Mass Effect 3

Mass Effect 3

„Mass Effect 3” jest prawdopodobnie najsłabszą częścią trylogii przygód komandora Sheparda, ale i tak jest o niebo lepszy od kolejnej części kosmicznej serii, czyli feralnej „Andromedy”. W 2012 r. firma EA umieściła na kilku balonach meteorologicznych egzemplarze swojej gry, które po jakimś czasie wróciły w losowe miejsca Ziemi. Kto znalazł taki egzemplarz mógł zabrać do domu. Kosmiczna promocja dla spektakularnego finału przygód komandora Sheparda. Kiedy kolejna część? Oby okazała się lepsza od wspomnianej już „Andromedy”, przy której (mimo wszystko) bawiłem się nie najgorzej.

Miecz świetlny

Miecz świetlny też poleciał w kosmos

„Gwiezdne wojny” zainspirowały całe generacje fanów science fiction. Do dzisiaj budzą emocje, choć głównie te starsze części. Ta kosmiczna space opera prawdopodobnie nigdy nie zniknie z popkultury. Kto widział choć jeden epizod wie dlaczego. Miecz świetlny, którego używał Luke Skywalker (w tej roli Mark Hammill) w w Epizodzie VI z 1983 r. został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną w 2007 r. Poleciał on razem z zespołem siedmiu astronautów, którzy mieli za zadanie dostarczyć i zmontować moduł Harmony. Wydarzenie to upamiętniło 30. rocznicę niesamowitej serii SF.

Figurki LEGO

Figurki LEGO

W sierpniu 2011 r. w przestrzeń kosmiczną została wystrzelona sonda Juno. Wraz z nią poza Ziemię wyniesiono zestaw instrumentów zdolnych do badania Jowisza oraz trzy figurki LEGO. Reprezentowały one rzymskiego boga Jowisza, jego żonę – Junonę (stąd nazwa sondy) i Galileusza, który dokonał kilka ważnych odkryć na temat gazowego olbrzyma. Trio zostało umieszczone na sondzie Juno w ramach projektu Bricks in Space, programu współpracy LEGO i NASA.

Whisky

Czy kosmiczna whisky smakuje lepiej?

Kosmiczny alkohol? Nie ma problemu. Japońska destylarnia Suntory jakiś czas temu wysłała na ISS 5 rodzajów whisky, które miały dojrzewać w stanie nieważkości. Wszystko z powodu sugestii, że trunki leżakujące w takich warunkach smakują lepiej od ziemskich. Czy tak jest naprawdę? Whisky Suntory, które wróciły na Ziemię trafiły w ręce koneserów, których dane są utrzymywane w tajemnicy. Firma nie ma w planach regularnej sprzedaży tego typu alkoholi.

Ludzkie szczątki

Gene Roddenberry (trzeci od prawej)

Kosmos to niebezpieczne miejsce, które może potencjalnie zabić każdego, kto się znajdzie tam bez odpowiedniego zabezpieczenia. Ale jeżeli jesteś martwy, nie masz nic do stracenia. Może wydawać się to dziwne, ale niektórzy po śmierci chcą zostać wystrzeleni w kosmos. Pierwsze szczątki wysłane w 1992 r. poza Ziemię należały do Gene Roddenberry’ego, twórcę kultowego serialu „Star Trek”. W testamencie Roddenberry wyraźnie zaznaczył, by jego szczątki spoczęły tam, gdzie jeszcze nikogo nie było. Tak więc zostały wysłane w kosmos. Od tego czasu kosmicznych „pogrzebów” było znacznie więcej.

Niesporczaki

Niesporczak

Niesporczaki to prawdopodobnie jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi. Są małymi bezkręgowcami i na naszej planecie zasiedlają przeróżne środowiska – głównie wodne lub wilgotne. Nauka zna ponad 1000 gatunków niesporczaków! Co najciekawsze, niesporczaki są wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki środowiskowe (po wejściu w stani kryptobiozy), więc bez problemu są w stanie przetrwać w kosmosie. Wielokrotnie badano je poza Ziemią – odkryto m.in., że niesporczaki mogą znieść 1000 razy silniejsze promieniowanie jonizujące od wszystkich innych znanych nam zwierząt.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

ISS

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć największego cudu ludzkości, który został umieszczony przez nas na nocnym niebie. Mowa oczywiście o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która składa się z 17 głównych modułów. Pierwsze elementy stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 r., a astronauci trafili tam w 2000 r. Stacja kosmiczna powinna działać do połowy lat 20. obecnego wieku, chociaż nie wiadomo, czy jej funkcjonalność nie zostanie wydłużona.