Reklama

10 najdroższych myśliwców na świecie

Wojsko to dzisiaj już nie tylko obowiązek i przywilej, ale także potężny interes. Armie całego świata są warte miliardy dolarów, a sumy pompowane w nowe technologie stale rosną. Oto 10 najdroższych współczesnych samolotów bojowych.

Poniższe zestawienie zostało opracowane na podstawie raportu militarymachine.com.

10. Su-35 Flanker-E

Su-35 Flanker-E

Su-35 Flanker-E to rosyjski jednomiejscowy myśliwiec należący do rodziny Su-27. W stosunku do Su-27 ma większe skrzydła, usterzenie i wloty powietrza. Napęd samolotu stanowią dwa silniki AL-37F, a prędkość maksymalna to 2390 km/h. Użytkowany przez Wojenno-Wozdusznyje Siły Rossii.

Koszt: 76,4 mln $

9. Boeing F/A-18E/F Super Hornet

Boeing F/A-18E/F Super Hornet

F/A-18E/F Super Hornet to amerykański myśliwiec wprowadzony do służby pod koniec lat 90. jako powiększona wersja F/A-18C/D Hornet. Super Hornet jest zbudowany z elementów pochodzących z samolotów poprzedniej generacji. Napęd myśliwca stanowią dwa silniki General Electric F414-GE-400, a maksymalna prędkość to 1915 km/h. Użytkowany przez United States Navy (USN) i Royal Australian Air Force (RAAF).

Koszt: 79,8 mln $

8. Dassault Rafale

Dassault Rafale

Dassault Rafale to myśliwiec ze skrzydłami typu delta, produkowany od lat 90. ubiegłego wieku przez francuską firmę Dassault Aviation. Rafale jest produkowany w trzech wersjach, jako jedno- i dwumiejscowy samolot operujący z lotnisk na lądzie dla francuskich sił powietrznych Armée de l’Air i jednomiejscowej bazującej na lotniskowcach marynarki wojennej Aéronavale. Napęd myśliwca stanowią dwa silniki SNECMA M88-2, zaś maksymalna prędkość to 2130 km/h. Użytkowany przez Francję i Egipt.

Koszt: 93,6 mln $

7. Lockheed Martin F-35A Lightning II

Lockheed Martin F-35A Lightning II

F-35A Lightning II to amerykański myśliwiec jednomiejscowy zbudowany w ramach projektu Joint Strike Fighter, który miał na celu zbudowanie maszyny spełniającej wszystkie wymagania amerykańskiej armii. F-35A może wykonywać misje bliskiego wsparcia, bombardowania i typową walkę powietrzną. Jest napędzany silnikiem turbowentylatorowy Pratt & Whitney F135, a prędkość maksymalna myśliwca wynosi 2250 km/h. Samolot jest użytkowany przez następujące kraje: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Holandia, Włochy, Japonia, Izrael.

Koszt: 94,9 mln $

6. Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon

Eurofighter Typhoon to myśliwiec zbudowany przez konsorcjum trzech europejskich producentów lotniczych: Alenia Aeronautica, BAE Systems i EADS – współpracujących w ramach holdingu Eurofighter Jagdflugzeug GmbH. Projekt stworzenia tego myśliwca został zatwierdzony przez agencję NETMA. Typhoon jest napędzany przez dwa silniki dwuprzepływowe EuroJet EJ200, które pozwalają rozpędzić się do prędkości 2120 km/h. Użytkownicy krajów to: Arabia Saudyjska, Austria, Hiszpania, Niemcy, Oman, Wielka Brytania, Włochy.

Koszt: 105,7 mln $

5. Lockheed F-117 Nighthawk

Lockheed F-117 Nighthawk

F-117 Nighthawk to jeden z najbardziej charakterystycznych samolotów bojowych na świecie. Wykonany został w technice obniżonej wykrywalności. Mimo oznaczenia „F”, stosowanego do klasyfikacji myśliwców, F-117 to tak naprawdę bombowiec taktyczny, do wykonywania precyzyjnych ataków na cele naziemne. Oficjalnie służył w amerykańskiej armii do 2008 r., ale po tym czasie nadal był widywany na niebie. Każdy F-117 jest napędzany przez 2 silniki turbowentylatorowe General Electric F404-F1D2, a prędkość maksymalna to 1126 km/h. Był (jest?) używany tylko przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF).

Koszt: 107,7 mln $

4. Chengdu J-20 Black Eagle

Chengdu J-20 Black Eagle

Chengdu J-20 Black Eagle to chiński myśliwiec wykonywany w technologii obniżonej wykrywalności. Nie ma takich krzywizn jak F-117, ale i tak prezentuje się spektakularnie. To na razie prototyp, o którym tak naprawdę nie wiadomo zbyt wiele. J-20 ma być napędzany dwoma silnikami ze skrzydłami o trapezowym obrysie umieszczonymi na tyle kadłuba. W 2017 roku, chiński kanał telewizji państwowej podał informację o przyjęciu maszyny na uzbrojenie Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Nie wiadomo jednak, ile maszyn zostało przyjętych – mógł to być nawet tuzin.

Koszt: 110 mln $

3. Lockheed Martin F-35B Lightning II

Lockheed Martin F-35B Lightning II

F-35B Lightning II to kolejny wariant myśliwca F-35, zbudowanego w ramach projektu Joint Strike Fighter. Model F-35B to samolot krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL mający zastąpić maszyny Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych AV-8B Harrier II i Harrier GR.7/GR.9 należące do brytyjskiego RAF-u i Royal Navy. Myśliwiec jest napędzany przez wentylatorowy silnik Rolls-Royce o ciągu 80 kN i maksymalnej prędkości 2100 km/h.

Koszt: 121,8 mln $

2. Lockheed Martin F-35C Lightning II

Lockheed Martin F-35C Lightning II

F-35C Lightning II to najnowszy członek rodziny F-35. Jest on przeznaczony dla US Navy i ma zastąpić maszyny typu F/A-18 Hornet w wersji A/B/C/D. F-35C ma składane skrzydła o 45% większe od innych wersji i większe stateczniki poziome dla lepszego sterowania przy małych prędkościach. Myśliwiec ma wzmocnione podwozie i hak do dokowania na lotniskowcu.

Koszt: 122,8 mln $

1. Lockheed F-22 Raptor

Lockheed F-22 Raptor

F-22 Raptor to najdroższy samolot bojowy na świecie. Wykonany w technologii stealth, został stworzony głównie do walki z wrogimi armiami w przypadku naruszenia przestrzeni powietrznej USA. Ma jednak uzbrojenie umożliwiające atakowanie celów naziemnych, prowadzenie wojny elektronicznej i nasłuchu elektronicznego. Napęd myśliwca stanowią 2 dwuprzepływowe silniki F119-PW-100, a prędkość maksymalna to ok. 2,25 Ma. Użytkowany jedynie przez USAF.

Koszt: 152 mln $