Reklama
aplikuj.pl

10 najzimniejszych miejsc na Ziemi

Nadeszła zima, choć o ekstremalne temperatury w Polsce raczej nie musimy się obawiać. Są rejony świata, w których jest dużo gorzej. Oto 10 najzimniejszych miejsc na Ziemi.

Ułan Bator, Mongolia

Stolica Mongolii jest powszechnie uznawana za najzimniejszą na świecie. Miasto leży na wysokości 1350 m n.p.m. W Ułan Bator mieszka prawie połowa populacji trzymilionowej Mongolii. W styczniu temperatury rzadko przekraczają -16 stopni Celsjusza. Na szczęście można się rozgrzać w licznych muzeach, zabytkach i atrakcjach turystycznych, np. Pałacu Boga chana, klasztorze Dar’echijn süm czy Galerii Mongolskiej Sztuki Współczesnej.

Stacja Wostok, Antarktyda

Rosyjska stacja badawcza Wostok to miejsce, w którym odnotowano najniższą temperaturę w historii. 21 lipca 1983 r. było tu aż -89,2 stopni Celsjusza. Średnia temperatura w sezonie letnim rzadko przekracza -32 stopnie Celsjusza. To ekstremalne miejsce jest nie tylko najzimniejszym, ale także jednym z najbardziej suchych miejsc na Ziemi. Pod pokrywą lodową na której zbudowana jest stacja znajduje się jezioro Wostok, największe jezioro podlodowcowe na Antarktydzie.

Denali, Alaska

Na wysokości 6190 m n.p.m. jest położony Denali – najwyższy szczyt Ameryki Północnej. Góra wcześniej znana jako Mount McKinley znajduje się w górach Alaska, na terenie Parku Narodowego Denali. Szczyt jest stale pokryty śniegiem i lodem. Panują na nim rekordowo niskie temperatury (poniżej -60 stopni Celsjusza) i bardzo silne wiatry (do 160 km/h). W 2003 r. odnotowano tu aż -83 stopnie Celsjusza. Panują tu szczególnie niebezpieczne warunki, a pogoda może się zmienić dosłownie w kilka godzin (jak to w górach).

Wierchojańsk, Rosja

Wierchojańsk to rosyjskie miasto, w Jakucji, na prawym brzegu rzeki Jany w odległości 900 km od Jakucka. Odnotowuje się tu największe roczne wahania temperatur na świecie. Średnia temperatura stycznia to -50 stopni Celsjusza, a najniższa odnotowana to -67,8 stopni Celsjusza. Opady w tym rejonie należą do rzadkości, a powietrze jest wyjątkowo suche i ogrzewa się latem za dnia nawet do 30 stopni Celsjusza. Trudno w takim miejscu się żyje, ale w Wierchojańsku stale przebywa ponad 2000 osób.

International Falls, USA

Miasto International Falls w stanie Minnesota to najzimniejsze miasto w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych. Przez ponad 100 dni w roku średnia temperatura nie przekracza 0 stopni Celsjusza. Jest tu surowo, ale przyjemnie – miasto ma ponad 6000 stałych mieszkańców, którzy „nie wyobrażają sobie życia gdzie indziej”.

Fraser, USA

Miasto Fraser położone w Górach Skalistych, 2613 m n.p.m. przez lata rywalizowało z International Falls o tytuł najzimniejszego w USA. Roczna średnia temperatur nie przekracza 3 stopni Celsjusza, a w kurorcie Winter Park co roku spada prawie 10 m śniegu. Jest to niezwykle popularne miejsce do jazdy na nartach, chociaż stale zamieszkuje je tylko 1275 osób.

Snag, Kanada

W wiosce Snag w 1947 r. zarejestrowano temperaturę -63,9 stopni Celsjusza. Wioska była wtedy używana jako awaryjny pas lądowania i stacja pogodowa, więc lokalni meteorologowie wycięli zamrożony termometr i wysłali go do analizy. Terytorium Jukonu ma najmniejszą średnią populację spośród wszystkich prowincji Kanady – w tym regionie mieszka tylko 35 874 osób.

Jakuck, Rosja

Jakuck to miasto-legenda. Położone w północno-wschodniej Syberii, nad rzeką Leną, która zimą zamarza. Panujące tu temperatury ok. -40 stopni Celsjusza uznaje się za „umiarkowanie niskie”, a jeden z listopadów, w których temperatury nie spadały poniżej -25 stopni Celsjusza określono mianem „wyjątkowo ciepłego”. Działa tu port lotniczy Jakuck, lotnisko Magan oraz port rzeczy na Lenie. W Jakucku jest także muzeum mamutów. Klimat ma wybitnie kontynentalny: bardzo długa i mroźna zima (średnia temperatura dnia w styczniu -38,6 stopni Celsjusza, absolutne minimum -64,4 stopni Celsjusza odnotowano w lutym 1891 r.), krótkie i ciepłe lato (średnia temperatura dnia w lipcu 19,5 stopni Celsjusza, absolutne maksimum 38,4 stopni Celsjusza odnotowano w lipcu 2011 roku).

Elsmitte, Grenlandia

Grenlandia w większości pokryta jest lodem. Ma arktyczny klimat, a w lecie ze względu na stosunkowo ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego, na bogatym w fiordy zachodzie oraz południowym wybrzeżu jest znośnie. W Elsmitte jest zupełnie inaczej – cały rok panuje tu surowy klimat. Elsmitte, czyli inaczej „środek lodu” no niemiecku, to niezwykłe miejsce w centrum Grenlandii. Najniższa odnotowana tu temperatura to -64,9 stopni Celsjusza

Rogers Pass, USA

Na wysokości 5610 m n.p.m. znajduje się Rogers Pass, czyli przełęcz górska przez góry Selkirk w Kolumbii Brytyjskiej, używana przez kanadyjską linię kolejową Pacific i autostradę Trans-Canada. Przełęcz odkryto w maju 1881 r. W styczniu 1954 r. odnotowano tu temperaturę -56 stopni Celsjusza – jedną z najniższych w Stanach Zjednoczonych. Mimo tego, miesiące letnie są tu dość ciepłe, a średnia temperatura w ciągu roku przekracza 6 stopni Celsjusza. Pomiędzy październikiem a kwietniem nie ma co się tu jednak spodziewać dodatniej temperatury.