Reklama
aplikuj.pl

10 niezwykłych teorii spiskowych

Teorie spiskowe istniały od zawsze. Jak to możliwe, że pomimo przytłaczających dowodów naukowych, wciąż jest spora grupa osób, która wierzy w alternatywną prawdę? Poznajcie najdziwniejsze teorie spiskowe.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley opublikowali w 2018 r. wyniki badań, z których wynika, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że przekonania ludzi zostaną wzmocnione przez pozytywne lub negatywne reakcje, które otrzymują w odpowiedzi na opinie czy interakcje, niż przez logikę i fakty naukowe. W praktyce oznacza to, że jeżeli ktoś uważa, że wie o czymś dużo (nawet jeżeli tego „czegoś” nie wie), to bardzo mało prawdopodobne, że zgłębi temat i odkryje, jak niewiele wie. Brzmi to pokrętnie, ale najwięksi naukowcy świata jednym głosem przyznają, że człowiek jest pyłem Wszechświata i wie bardzo niewiele o otaczającej rzeczywistości. Tymczasem zwolennicy teorii spiskowych zachowują się, jakby pozjadali wszystkie rozumy.

O teoriach spiskowych można by napisać książkę albo nawet kilka. W poniższym zestawieniu zabraknie konspiracji, o których słyszeli wszyscy – dotyczących zabójstwa JFK, płaskiej Ziemi, szczepień ochronnych jako sposobu na znakowanie ludzi czy tych związanych z siecią 5G. Poniżej znajdziecie 10 najbardziej niezwykłych teorii spiskowych – trudno uwierzyć, że ktoś w nie wierzy.

Ziemia jest pusta

Ziemia nie dość, że jest płaska, to i pusta

Podczas gdy teorie o płaskiej Ziemi słyszeli chyba wszyscy, istnieje jeszcze jeden równie absurdalny pogląd o naszej planecie. Część osób wierzy, że Ziemia jest pusta, a w tej pustej przestrzeni może istnieć nawet ukryta, zaawansowana cywilizacja. Teoria ta sięga XVII w., kiedy to Edmond Halley (ten od komety) zaproponował, że nasza planeta jest pusta w środku z powodu „zmiennego magnetyzmu”.

Paul McCartney nie żyje

Paul nie żyje?

Jedna z teorii spiskowych głosi, że Paul McCartney zmarł w wypadku samochodowym w 1966 r., u szczytu sławy The Beatles, a pozostali trzej członkowie zespołu zatrudnili kogoś, kto wyglądał i śpiewał jak on (William Campbell), by zatuszować sprawę. Są podobno na to dowody na okładkach płyt i w tekstach piosenek Beatlesów. Trudno zestawiać tę teorię obok totalnej głupoty pokroju pustej Ziemi, bo „dowody” przemawiające na jej potwierdzenie mają znamiona prawdy.

Elvis Presley żyje

Czy Elvis sfingował własną śmierć?

To kolejna teoria w tym zestawieniu, która nosi większe znamiona prawdopodobieństwa niż inne. Elvis Presley zmarł oficjalnie 16 sierpnia 1977 r. Według licznych teorii spiskowych, król rock & rolla sfałszował swoją śmierć i obecnie pracuje jako ogrodnik w Graceland. Dlaczego Elvis miałby jednak sfingować własną śmierć? Być może miał dość popularności, być może czuł się przytłoczony oczekiwaniami fanów. Aż trudno sobie wyobrazić, ile mógłby dać światu Elvis, gdyby tworzył do dzisiaj albo chociaż 10-15 lat dłużej.

Holocaustu nie było

Auschwitz

Holocaust był zbrodnią na ludzkości, ale jedna z najbardziej kontrowersyjnych teorii spiskowych dotyczących eksterminacji 6 mln Żydów przez nazistów podczas II wojny światowej. Dowody na istnienie Holocaustu są przytłaczające – tysięcy zdjęć, filmów i relacji z pierwszej ręki. Wielu zwolenników sensacji twierdzi, że Holocaust jest oszustwem, a w najlepszym razie „przesadą”. Ma to wynikać ze świadomego spisku Żydów i obrony ich interesów. Z tego powodu wytoczono w USA wiele spraw sądowych – jedną z najbardziej znanych jest proces z 2000 r., w którym historyk David Irving pozwał autorkę Deborah Lipstadt za jej opisanie go jako negatora Holocaustu. Niektóre kraje – w tym Austria i Niemcy – uznały zaprzeczanie istnienia Holocaustu za przestępstwo.

Koncerny farmaceutyczne mają lek na raka

Big pharma ukrywa lek na raka

Wielu zwolenników teorii spiskowych uważa, że koncerny farmaceutyczne (tzw. big pharma) odkryły lekarstwo na raka, ale nie udostępniają go ludzkości. Jest to spowodowane faktem, że kwoty generowane co roku przez terapie do leczenia nowotworów są tak duże, że miałyby poważny wpływ na dochody, a nawet istnienie wielu firm. Nowotwory są potrzebne koncernom farmaceutycznym i wielu lekarzom, bo dzięki nim zarabiają – tak głosi teoria. Jest to jednak mało prawdopodobne, bo każdy biolog lub naukowiec rozumiejący mechanizmy powstawania nowotworów potwierdzi, że stworzenie uniwersalnego leku na raka nie jest możliwe.

Kosmici zbudowali Stonehenge

Jak powstało Stonehenge?

Kosmici pomogli zbudować piramidy w Egipcie, a przede wszystkim Stonehenge. Seria głazów, które składają się na ten celtycki krąg od dawna zastanawia ekspertów – jak to możliwe, że ważące po 50 ton kamienie zostały przewiezione i tak precyzyjnie ustawione? Bez podstawowej technologii transportu, takiej jak koła (które zostały wynalezione ponad pięć wieków po tym, jak przypuszczalnie zbudowano Stonehenge), nie wiadomo, jak miałoby być to możliwe. Erich von Däniken twierdzi, że kosmici pomogli zbudować nie tylko piramidy egipskie, ale i moai na Wyspie Wielkanocnej i krąg Stonehenge.

Książę Karol jest wampirem

Czy to wszystko jest możliwe?

Jak wszystkie dobre teorie spiskowe, także ta ma pewne podstawy w rzeczywistości. Według zapisów genealogicznych, książę Karol jest uważany za potomka Włada Palownika, co po raz pierwszy ujawniono w 1982 r. Dziedzic brytyjskiego tronu wystąpił nawet w filmie promującym Rumunię, żartując, że „Transylwanię ma we krwi”. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że książę Karol może cierpieć na porfirę, która dała początek legendom o wampirach.

Finlandia nie istnieje

Czy Finlandia to fikcyjne państwo?

Finlandia jest w rzeczywistości częścią Morza Bałtyckiego, a ludzkie, którzy tam mieszkają są naprawdę ze wschodniej Szwecji, zachodniej Rosji lub północnej Estonii. Tak wynika z teorii zrodzonej na Reddicie w 2016 r. To, co początkowo było żartem, szybko zyskało aprobatę zwolenników sensacji, którzy skrupulatnie wyjaśniają, dlaczego Rosja i Japonia stworzyły ten fikcyjny kraj w 1918 r. Teoria mówi, że te dwa narody stworzyły Finlandię, aby Japonia mogła łowić ryby w morzu bez żadnych skarg i reperkusji dla środowiska. Złowione ryby są następnie przewożone koleją transsyberyjską ze wschodniego wybrzeża Rosji do Japonii pod przykrywką transportu produktów Nokii.

Książę Harry i Meghan Markle to roboty

https://www.youtube.com/watch?v=M98H9RQf8Ts
Ten materiał jako „dowód” to żart

Absurdalny pomysł opierający się na obserwacji Meghan Markle i księcia Harry’ego siedzących na widowni finału brytyjskiego „Mam talent”. Para oklaskuje uczestników, podczas gdy ich twarze pozostają bez ruchu, nawet nie mrugają. Wywołało to dziwne spekulacje, że książę i księżna Sussex są robotami, a przynajmniej mają androidowe sobowtóry, które są używane do zastępowania ich w licznych spotkaniach.

Wielki Zderzacz Hadronów otworzy bramy do piekieł

LHC to niezwykłe urządzenie

To prawdziwa wisienka na torcie. Wielki Zderzacz Hadronów (LHC), czyli największy akcelerator cząstek na świecie, znajdujący się na granicy francusko-szwajcarskiej, może otworzyć „bramy piekieł”. To dlatego, że zderza cząstki z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła, co może doprowadzić do stworzenia czarnej dziury, która pochłonie Ziemię. Inni zwolennicy teorii spiskowych uważają, że naukowcy z CERN pod pretekstem eksperymentów fizycznych pracują nad wzywaniem boga. W ich mniemaniu nie jest to bóg życzliwy, a Sziwa Niszczyciel. Dowód? Na zewnątrz centrum znajduje się posąg Sziwy (dar z Indii), a litery CERN to tak naprawdę skrót od Cernunnos, czyli celtyckiego boga świata zmarłych. Zbiegów okoliczności tu za dużo, by nie mogło to być prawdą!