Reklama
aplikuj.pl

10 obiektów mylonych z UFO

To ptak? Samolot? Nie, to tylko UFO. Ale czy aby na pewno? Istnieje więcej potencjalnych wyjaśnień fenomenu UFO niż wielu się wydaje.

UFO, czyli niezidentyfikowany obiekt latający, to określenie opisujące obiekt latający, którego nie da się scharakteryzować jako pojazd czy zjawisko atmosferyczne. W okresie zimnej wojny utrwaliło się błędne potoczne znaczenie UFO jako latającego spodka, czyli pojazdu cywilizacji pozaziemskiej.

Dla wielu osób era objawień UFO rozpoczęła się wraz z obserwacją Kennetha Arnolda, który 24 czerwca 1947 r. niedaleko Mount Rainer dostrzegł flotę dziewięciu tajemniczych obiektów. To osobliwe spotkanie zapoczątkowało prawdziwą lawinę obserwacji UFO. Niektóre z nich da się jednak stosunkowo łatwo wytłumaczyć. Nie zawsze są to przedstawiciele cywilizacji pozaziemskich. A więc co? Oto 10 najpopularniejszych wyjaśnień fenomenu UFO.

Tajne samoloty

Tajne samoloty wojskowe, takie jak Lockheed SR-71 Blackbird czy Northrop B-2 Spirit, wyglądają jak nie z tego świata. Nic dziwnego, że wielokrotnie ich obserwacje były mylone z latającymi spodkami. Samoloty o trójkątnym kształcie budzą skojarzenia z pojazdami kosmitów, a o wielu istniejących projektach wciąż nie mamy pojęcia. Do obserwacji UFO najczęściej dochodzi w Stanach Zjednoczonych, gdzie jest potencjalnie najwięcej tajnych projektów militarnych. Często dostrzega się je w pobliżu baz wojskowych, a to nie może być przypadkiem.

Testy rakietowe

W 2009 r. na niebie nad północną Norwegią obserwowano spektakularny pokaz świateł. Gigantyczna spirala z zielononiebieską wiązką światła wystrzeliwującą z jej wnętrza oświetliła niebo wzorem efektu deszczu. Dla wielu wyglądało to jak otworzony tunel czasoprzestrzenny, a wyjaśnienie fenomenu okazało się bardziej przyziemne. Pokaz świateł spowodował rosyjski pocisk Bulava, który eksplodował tuż po wystrzeleniu.

Dziwne chmury

W Internecie jest pełno zdjęć gigantycznych aureoli na zachmurzonym niebie. Często jest na nich wszystko, co można by wziąć za statek kosmiczny cywilizacji pozaziemskiej. Meteorolodzy szybko gaszą entuzjazm. Wiele obserwacji UFO to tak naprawdę nietypowe formacje chmur. Właśnie do nich zalicza się chmury soczewkowate (Altocumulus lenticularis). Piloci samolotów unikają obszarów występowania tych chmur, gdyż często towarzyszą im turbulencje.

Wenus

Planeta Wenus jest często mylona z UFO. Dla obserwatorów z Ziemi druga planeta od Słońca pojawia się jako jasne światło wiszące na niebie o zachodzie Słońca. Unosi się w półmroku i przyćmiewa każdą gwiazdę oprócz Słońca. Ponieważ Wenus okrążą Słońce wewnątrz naszej własnej orbity, pojawia się często i „mruga” nietypowo, co niektórzy biorą za UFO.

Księżyc

Ludzka wyobraźnia połączona z niecodziennie wyglądającymi obiektami naturalnymi może dać nieoczekiwane efekty. W 2007 r. pewna kobieta zadzwoniła na walijską policję z doniesieniem, że „jasny, nisko wiszący obiekt” unosi się za jej oknem od 30 minut. Kiedy policjant zjawił się na miejscu w celu sprawdzenia donosu, szybko stwierdził, że tajemniczym obiektem jest… Księżyc. Nie mamy informacji o stanie psychicznym kobiety.

ISS

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest większa niż stadion Wembley i jaśniejsza niż większość obiektów na nocnym niebie. Porusza się szybko – zaledwie kilku minut potrzebuje do przemierzenia całego horyzontu. Niektórzy biorą ISS za niezidentyfikowany obiekt latający, ale znajomość nocnego nieba i obecnego położenia stacji kosmicznej może pomóc rozwiać wątpliwości.

Balony

Może wydawać się to niesamowite, ale niektórzy naprawdę mylą balony z latającymi spodkami. Pewnego dnia setki osób na Manhattanie zobaczyły skupisko srebrzystych, błyszczących świateł na niebie. Oczywiście, początkowo uznano je za UFO, choć doniesienia były różnorodne. Niektórzy wspominali o jednym, wolno poruszającym się obiekcie, inni twierdzili, że widzieli pół tuzina „statków”. Dziwne światła okazały się być spowodowane przez 12 balonów helowych, które uciekły z przyjęcia zaręczynowego zorganizowanego w hrabstwie Westchester. Balony przypadkowo wypuszczono o 13:00, a pierwsze obserwacje UFO odnotowano o 13:30.

Pioruny kuliste

Mimo że jest to zjawisko niezwykle rzadkie, wiele obserwacji UFO można wytłumaczyć fenomenem piorunów kulistych. Objawiają się one jako świecąca i poruszająca się kula o promieniu od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, czasami wydając głos podobny do syczenia. Naukowcy do końca nie wiedzą, jak powstają pioruny kuliste, ale jest to zjawisko jak najbardziej prawdziwe.

Meteory

Żółtawy obiekt pojawia się znikąd, leci szybko i cicho po niebie, pozostawiając po sobie świecący ślad. Nagle rozpada się na mniejsze części i dosłownie rozpływa w powietrzu. Wszystko to w mniej niż minutę. Brzmi znajomo? To nie UFO, a meteory, które spalają się w ziemskiej atmosferze. Niektórzy mogą nazywać je spadającymi gwiazdami.

Flary

Każdy miłośnik fotografii wie, że światło może odbić się od elementów obiektywu w aparacie, lornetce lub teleskopie powodując powstanie tzw. flary. Niektóre z nich mogą przypominać stałe obiekty, a niektóre za poruszające się „statki” – wszystko zależy od interpretacji i stopnia zaawansowania obserwatora. Flary mogą pojawiać się na zdjęciach jako efekt uboczny, a mogą być wykorzystywane jako świadomy efekt specjalny.