Reklama
aplikuj.pl

10 tajnych programów CIA

CIA to organizacja, która od początków istnienia jest okryta złą sławą. Szpieguje, oszukuje i wykorzystuje innych. Przeprowadza także kontrowersyjne operacje, niektóre kosztem życia niewinnych ludzi.

CIA, czyli Centralna Agencja Wywiadowcza, to amerykańska agencja rządowa zajmująca się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych. CIA przeprowadza także tajne operacje, których celem jest zyskanie przewagi militarnej i dyplomatycznej przez rząd Stanów Zjednoczonych. Oto 10 tajnych operacji CIA, o których mogliście nie słyszeć.

Projekt Azorian

Projekt Azorian to wspólna misja CIA i US Navy, której celem było podniesienie z dna oceanu części zatopionego radzieckiego okretu podwodnego K-129 w 1974 r. Pomoc w realizacji projektu zaoferował miliarder Howard Hughes, którego firma zbudowała za 350 mln $ statek Glomar Explorer. Cała operacja podniesienia K-129 z dna oceanu została nagrana przez CIA, ale materiał utajniono.

Projekt Dark Gene

Projekt Dark Gene to powietrzny program zwiadowczy prowadzony przez CIA i Siły Powietrzne Islamskiej Republiki Iranu przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Program ten był prowadzony w połączeniu z projektem Ibex. Pierwsze operacje miały miejsce w latach 60. ubiegłegow ieku przy wsparciu byłego irańskiego Szacha. Amerykańskie wojsko stacjonowało w wielu bazach w Iranie, a wysyłane z nich samoloty regularnie przelatywały przez „dziury” w zasięgu radarów ZSRR. Intencją programu było sprawdzenie skuteczności sowieckiej obrony powietrznej.

Projekt Chatter

Projekt Chatter to program CIA i US Navy rozpoczety jesienią 1947 r., który skupiał się na identyfikacji i testowaniu narkotyków podczas przesłuchań oraz rekrutacji agentów. Ich badania obejmowały eksperymenty laboratoryjne na zwierzętach i ludziach. Program działał pod kierownictwem Charlesa Savage’a z Instytutu Badań Medycznych US Navy w latach 1947-1953. Najwięcej uwagi poświęcono zastosowaniu anabazyny, skopolaminy i meskaliny, ale nie ograniczał się tylko do nich.

Projekt Merrimac

Projekt Merrimac to krajowa operacja szpiegowska koordynowana przez CIA. Jej celem było gromadzenie informacji poprzez infiltrację i nadzór grup antywojennych, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Projekt Merrimac wraz z bliźniaczym projektem Resistance były programami, które gromadziły informacje do swojego projektu macierzystego – operacji Chaos. Projekt Merrimac rozpoczął się w lutym 1967 r.

Projekt Mockingbird

Celem projektu Mockingbird było stworzenie sieci tajnych współpracowników CIA w mediach krajowych i zagranicznych. W szczytowym okresie programu Mockingbird było ich ponad 3000 na całym świecie. Celem zwerbowanych dziennikarzy prasowych i telewizyjnych było przede wszystkim wyciszanie informacji niewygodnych dla rządu Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, roczne utrzymanie sieci agentów-dziennikarzy kosztowało ponad 260 mln $. Oficjalnie program zamknięto w 1976 r., choć zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że trwa on do dzisiaj.

Projekt Coldfeet

Projekt Coldfeet to program CIA rozpoczęty w 1962 r. mający na celu pozyskanie informacji wywiadowczych z opuszczonej stacji dryfującej po radzieckiej Arktyce. Ze względu na niestabilność lodu otaczającego stację badawczą użyto systemu odzyskiwania ziemia-powietrze Fulton. Projekt Coldfeet zakończył się sukcesem, a później system Fulton wykorzystywano wielokrotnie.

Projekt Artichoke

Poporzedzony programem Bluebird projekt Artichoke ruszył oficjalnie 20 sierpnia 1951 r. i był kierowany przez agentów CIA. Głównym celem programu było ustalenie, czy dana osoba może zostać mimowolnie zmuszona do wykonania zabójstwa. Projekt badał także hipnozę, przymusowe uzależnienie od morfiny oraz stosowanie innych środków chemicznych (m.in. LSD) w celu wywołania amnezji i innych stanów lękowych. Projekt Artichoke doprowadził do rozwoju programu MKUltra.

MKUltra

MKUltra to kryptonim prawdopodobnie najsłynniejszego, początkowo ściśle tajnego projektu badawczego CIA, prowadzonego w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Celem nadrzędnym MKUltra było zbadanie możliwości sterowania prać ludzkiego mózgu i kontroli umysłu przy pomocy substancji chemicznych (m.in. LSD), bodźców elektrycznych i percepcji podprogowej. Badania były brutalne i odbywały się na nieświadomych zagrożenia obywatelach USA. Pokrewnymi projektami z czasów zimnej wojny były m.in. projekt Bluebird (nad tworzeniem fałszywych wspomnień) i Artichoke (metody przesłuchań wykorzystujące hipnozę i narkotyki). Podobne programy prowadziły także wywiady innych krajów, m.in. Kanady, Wielkiej Brytanii i ZSRR.

Projekt Fubelt

Projekt Fubelt to kryptonim tajnych operacji CIA, które miały zapobiec dojściu do władzy Salvadora Allendego, zanim doszło do przewrotu wojskowego w Chile. Operację zatwierdził Richard Nixon – jej celem nadrzędnym był militarny pucz i utrwalenie pozycji prezydenta Eudardo Freia Montalavy. O projekcie Fubelt można przeczytać w dokumentach rządowych USA odtajnionych w 1998 r.

Projekt Stargate

Projekt Stargate miał na celu udowodnienie, że jasnowidzenie jest możliwe. Jego zadaniem było stworzenie armii potężnych żołnierzy, przed którymi ugiąłby się każdy nieprzyjaciel. Program Stargate rozpoczął się w latach 70. ubiegłego wieku i trwał bardzo długo – oficjalnie zakończył się dopiero w 1995 r. Niestety, przez ten czas nie udało się stworzyć ani jednego paranormalnego szpiega, a wydano na to ponad 20 mln $.