Skamielina odkryta w Egipcie wydaje się być szczątkami wieloryba z wymarłego gatunku o nazwie Basilosaurus isis. Osobnik ten miał w żołądku kości mniejszego wieloryba. Naukowcy podejrzewają, że B. isis polował na młodych przedstawicieli gatunku Dorudon atrox.
„B. isis miał długi pysk i był uzbrojony w spiczaste siekacze oraz ostre zęby policzkowe”, stwierdził Manja Voss. Basilosaurus isis żył między 34 mln a 38 mln lat temu i osiągał nawet 18 metrów długości. Bliscy krewni tego zębatego wieloryba zostali odkryci wcześniej, jako skamieniałości pomieszane ze szczątkami ryb i rekinów. Może to sugerować, że owe wieloryby polowały bądź żywiły się padliną.
Odkrycie dokonane w 2010 r., które dotyczyło skamieliny B. isis miało miejsce na terenie Egiptu. Jest to pierwszy w historii okaz tego gatunku z zachowanym posiłkiem wewnątrz. Wśród zbieraniny kości zmieszanych ze szkieletem wieloryba były zęby, fragmenty czaszki, kręgi i żebra D. atrox, gatunku, który mierzył ok. 5 m. Niektóre fragmenty czaszki miały ślady ugryzień, pasujących do zębów B. isis. Wygląda więc na to, że większe B. isis polowały na znacznie mniejszych przedstawicieli drugiego gatunku.
Ich współczesnym odpowiednikiem byłyby orki, które są o połowę mniejsze od Basilosaurusa i mają od 7 do 9,7 m długości. Polują one na wiele innych zwierząt morskich, w tym wieloryby. Skamieniała treść żołądka wieloryba zawierała również zęby pochodzące z długiej na 1 metr ryby Pycnodus mokattamensis. Naukowcy odkryli także pojedynczy ząb rekina zwanego Carcharocles sokolovi, stworzenia, które miało około 5 m długości.
[Źródło: livescience.com; grafika: Voss]
Czytaj też: Czy ogromne morskie zwierzęta wyginęły na skutek wybuchu supernowej?