Archeolodzy dokonali niesamowitego odkrycia w Gwatemali. W tamtejszej dżungli, na terenie starożytnego miasta Majów zwanego La Corona znaleziono 1500-letni kamienny ołtarz.
Znalezisko pochodzi z tzw. okresu klasycznego w kulturze Majów. Trwał on od 250 do 900 roku. Wyrzeźbiony w kamieniu ołtarz ujawnia, w jaki sposób dynastia Kaanul rozpoczęła swoje 200-letnie rządy. Władców z tej dynastii określano mianem królów Węży. Jak wynika z daty zapisanej na jednym z kamieni, rzeźba powstała najprawdopodobniej w 544 roku.
Odkrycie pozwala zidentyfikować nieznanego wcześniej króla, który zarządzał La Coroną. Jak wynika z analiz, władca miał dość blisko stosunki dyplomatyczne z przedstawicielami królestwa Kaanul oraz pobliskim miastem Peru-Waka. Wykuty w wapieniu ołtarz przedstawia króla zwanego Chak Took Ichaak, który niesie dwugłowego węża. Obecność tego zwierzęcia nie jest oczywiście przypadkowa. Władców z dynastii Kaanul zwano bowiem „królami Węży”.
Dominacja tej dynastii trwała przez kilkaset lat. Na ołtarzu uwieczniono wiele cennych informacji na ich temat, dotyczących m.in. ekspansji Majów oraz ważnej roli jaką od początku odgrywała La Corona. Prace archeologiczne na terenie tego miasta trwały od 2008 roku, a naukowcy zajmowali się tłumaczeniem hieroglifów oraz skanowaniem terenu przy pomocy tzw. technologii LiDaR. Przeprowadzono również szereg analiz chemicznych, które, wraz z innymi metodami badań, powinny dostarczyć kolejnych szczegółów na temat tytułowego znaleziska.
[Źródło: livescience.com; grafika: National Museum of Archaeology and Ethnology in Guatemala City]