2.4 miliona dolarów w złocie odnalezione w czołgu

2.4 miliona dolarów w złocie odnalezione w czołgu

Kolekcjonera czołgów (!) z Wielkiej Brytanii czekała niezła niespodzianka, kiedy wespół ze swoim mechanikiem odkrył w jednej z potężnych maszyn złoto warte 2.4 miliona dolarów.

Czołg trafił do kolekcji Nicka Meada, kolekcjonera czołgów i właściciela Tanks Alot, firmy, która wynajmuje te pojazdy na prywatne wydarzenia, lekcje jazdy czy do telewizji. Mead znalazł pojazd (Typ 69) na Ebayu i nabył go, oddając w ręce nowego właściciela własną haubicę Abbot oraz brytyjską ciężarówkę wojskową.

Mead wraz ze swoim mechanikiem, Toddem Chamberlainem, postanowili nakręcić otworzenie zbiornika z paliwem czołgu, gdyż już do tamtego momentu udało im się znaleźć amunicję do karabinu maszynowego. Chcieli mieć więc dowód na ewentualne nowe znaleziska, gdyby takie miały miejsce. Zamiast amunicji wyciągnęli oni z pojazdu pięć sztabek złota ważących około 5,5 kilograma, wartych 2.4 miliona dolarów. Złoto zostało przekazane w ręce władz, a rachunek za nie Mead umieścił w specjalnym schowku.

Typ 69 był chińską kopią czołgu T-55, która została sprzedana irackiej armii w dużych ilościach podczas lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Na pokładzie Typu 69 można było znaleźć 100-milimetrowe działo oraz 12.7-milimetrowy karabin. Mimo tego, że pierwsza wersja tego pojazdu ujrzała światło dzienne w 1949 roku, wciąż służy on w armiach krajów trzeciego świata.

źródło: popularmechanics.com