Wiodące organizacje międzynarodowe zaoferowały pomoc w wysokości 3 miliardów dolarów dla terenów dotkniętych największą katastrofą ekologiczną na świecie- zmniejszeniem się jeziora Aralskiego.

Pieniądze mają być wykorzystane do poprawy sytuacji gospodarczej, zdrowia i sytuacji ekologicznej w Uzbekistanie, Kazachstanie i Turkmenistanie- państwach, które bezpośrednio sąsiadują z jeziorem. Odpowiednie dokumenty zostały już podpisane przez Fund for Saving the Aral Sea i urząd Uzbekistanu z jednej strony, a z drugiej przez organizacje takie jak Bank Światowy. Rustam Azimov, wicepremier Uzbekistanu, mówi:

Został dziś podpisany pakiet dokumentów o wartości 3 miliardów dolarów. Ma to złagodzić skutki katastrofy, która wpłynęła na życie 67 milionów ludzi w Azji Środkowej.

Rocznie do atmosfery dostaje się 75 milionów pyłów i toksycznych soli z wyschniętego jeziora. Powoduje to występowanie różnych chorób wśród mieszkańców pobliskich terenów, a region stracił połowę naturalnie występującej fauny i flory.

jezioro aralskie

Źródło: http://phys.org/, zdjęcie: neil banas via photopin cc, Wikimedia Commons

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej