Reklama
aplikuj.pl

TSMC planuje wybudować fabrykę 3nm układów tylko dla Intela

Intel, 3 nm proces TSMC, TSMC 3 nm

Intel wreszcie zmądrzał i przestał udawać, że inne fabryki układów krzemowych nie istnieją. Wprawdzie nadal będzie bazować przede wszystkim na własnych mocach przerobowych i technologii, ale zwyczajnie ma tak wiele układów do wyprodukowania, że nie poradziłby sobie sam. Stąd współpraca z TSMC, która zostanie przekuta na fabrykę 3nm układów tylko dla Intela.

W ramach najnowszej umowy między TSMC oraz firmą Intel, powstanie specjalna fabryka 3nm układów tylko dla Intela

Wedle informacji ujawnionych przez DigiTimes Intel i TSMC zawarły porozumienie w sprawie produkcji chipów w technologii 3 nm. Na jej mocy wiodący na świecie tajwański producent układów krzemowych otworzy nowy zakład, który będzie przeznaczony wyłącznie dla Intela. Ten będzie zlokalizowany w rejonie Baoshan w Hsinchu w północnej części Tajwanu.

produkcja 3 nm układów TSMC, 3 nm TSMC

Do rozpoczęcia produkcji 3-nm układów jest jednak jeszcze długa droga, bo przecież obecne procesory stacjonarne wykorzystują albo 10-nm proces Intela, albo 7-nm proces TSMC (Ryzen 5000). Na ten moment wspomina się dopiero o przejściu na 5-nm proces, co ma nastąpić pod koniec 2022 roku wraz z premierą Ryzen 7000, więc na 3-nm CPU poczekamy sobie jakoś do 2024/2025 roku.

Czytaj też: Modułowy i opcjonalnie bezzałogowy – oto dron Model 412 Encore od Scaled Composites

Oczywiście umowa między Intelem, a TSMC w sprawie 3-nm układów nie sprawi, że np. AMD nie będzie miało do niej dostęp. Inne fabryki TSMC z pewnością powstaną i w nich AMD będzie mogło realizować swoje zamówienia. Sam Intel z pewnością skorzysta na z 3-nm układów zarówno na poletku procesorów centralnych, jak i graficznych, ale też akceleratorów, zważywszy na trend rozwijających się układów MCM.

Intel Ponte Vecchio

Wcześniej dowiedzieliśmy się, że fabryki TSMC będą realizować dla Intela aż cztery produkty na 3 nm węźle produkcyjnym, z czego trzy będą serwerowymi procesorami, a ten jeden dotyczy segmentu graficznego. Prace rozpoczną się już ponoć w drugim kwartale 2022 roku w Fab TSMC 18b, a masowa produkcja ma rozpocząć się w drugiej połowie tego samego roku. Początkowo moc przerobowa ma wynieść 4000 wafli krzemowych do maja 2022 roku, a finalnie wyniesie 10000 wafli miesięcznie.