40 tysięcy archiwalnych zdjęć Nowego Jorku zaznaczonych na mapie

Fantastyczną robotę ma za sobą Dan Vanderkam, inżynier oprogramowania odpowiedzialny za projekt OldNYC, stworzony w trwającej od 2013 roku współpracy z Nowojorską Biblioteką Publiczną. Jego praca polegała na porządkowaniu i „geotagowaniu”, czyli przypinaniu do lokacji (w tym wypadku w Google Maps), archiwalnych zdjęć Nowego Jorku.

708787f-a

Vanderkam ma doświadczenie w dłubaniu przy projektach tego typu, już kiedyś udało mu się stworzyć coś identycznego, było to wtedy, gdy mieszkał jeszcze w San Francisco (tamten projekt nazywał się, rzecz jasna, OldSF), umożliwił nawet możliwość dodawania adnotacji czy poprawek przez zainteresowanych, aby – jak mówi on sam – „mogli zostawić swoje anegdotki na temat zdjęć i poprawić ich jakość na stronie”.

Jak łatwo się domyślić, za każdą kropką na mapie stoi galeria zdjęć zrobionych w danym miejscu na przestrzeni kilkunastu lat. W ten sposób, użytkownicy często mogą zobaczyć budowlany postęp jaki dana ulica notowała w danym okresie czasu. Łącznie, zdjęć jest aż 40 tysięcy, niewykluczone, że ich liczba będzie rosnąć. Zobaczyć je wszystkie można w tym miejscu.

[źródło i zdjęcia: gizmodo.com]