Reklama
aplikuj.pl

5 najbardziej tajemniczych organizacji w historii

Tajne organizacje od zawsze rządzą światem. Oto pięć, które na przestrzeni dziejów najwięcej znaczyły, a być może i z ukrycia sterują ludzkością.

Na przestrzeni dziejów tajne organizacje obrosły licznymi legendami. Historia zna przykłady innych stowarzyszeń o potężnych wpływach – tak dużych, że twierdzono, że rządzą światem. Czy istnieją do dzisiaj? Trudno jednoznacznie to stwierdzić, choć wiele osób jest przekonanych, że za wszystkim i tak reptilianie (czyli jaszczuroludzie).

Templariusze

Templariusze byli wojownikami zaangażowanymi w ochronę chrześcijańskich pielgrzymów do Ziemi Świętej podczas wypraw krzyżowych. Zakon został założony ok. 1118 r., kiedy to Hugues de Payens stworzył Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, czyli po prostu templariuszy.

Pieczęć zakonu templariuszy

Członkowie zakonu zobowiązali się do życia w czystości, posłuszeństwie i ubóstwie, powstrzymując się od hazardu, alkoholu, a nawet przekleństw. Templariusze byli znani nie tylko ze swojego wyszkolenia wojskowego, ale i „czystego” stylu życia. Po utworzeniu banku, który umożliwiał pielgrzymom deponowanie pieniędzy w swoich krajach i wypłacanie ich w Ziemi Świętej stali się jedną z najbogatszych i najpotężniejszych sił w Europie.

Ulegając naciskom króla Francji 3 kwietnia 1312 roku papież Klemens V na Soborze w Vienne bullą „Vox in exscelso” zawiesił zakon, ostatecznie jednak uniewinnił go z zarzutów o herezję. Po zawieszeniu zakonu templariuszy dobra jego zostały przez papieża przekazane joannitom, jednak nie wszystkie udało im się przejąć, część przejęli bowiem lokalni władcy.

Upadek zakonu rozpoczął się w 1312 r., kiedy to papież Klemens V na Soborze w Wiedniu wydał bullę „Vox in exscelso”, ostatecznie jednak uniewinnił go z zarzutów o herezję. Dobra zakonu zostały przekazane joannitom, jednak nie wszystkie udało im się przejąć, część trafiła bowiem do lokalnych władców.

Wolnomularze

Wolnomularze odegrali ogromną rolę w historii Ameryki – w końcu 13 z 39 mężczyzn, którzy podpisali Konstytucję Stanów Zjednoczonych, było masonami. Ojcowie założyciele jak Jerzy Waszyngton, James Monroe, Benjamin Franklin, John Hancock i Paul Revere byli członkami zakonu. Czyli kim?

Symbole wolnomularskie: cyrkiel i węgielnica

Pierwsze samodzielne loże masońskie powstały pod koniec XVII wieku w Szkocji i Anglii. Pierwsza Wielka Loża powstała w Wielkiej Brytanii w londyńskiej gospodzie „Pod Jabłonią” przez unifikację czterech lóż w 1717 r. W tym roku z inicjatywy Desaguliersa i Andersona (obaj byli pastorami) powstała Wielka Loża Londynu. Organizacje wolnomularskie rozwijały się bardzo dynamicznie. We Francji pierwsza loża powstała w 1721 r, a w Hiszpanii w 1728 r. 1729 r. powstała loża w Warszawie, New Jersey, Florencji i azjatyckim Bengalii. Masoni stopniowo opanowali cały świat.

Masoneria nie jest religią, chociaż członkowie zakonu są zachęcani do wiary w Najwyższą Istotę, czyli „Wielkiego Architekta Wszechświata”. Masońskie świątynie i tajne rytuały doprowadziły do konfliktu z Kościołem Katolickim. Kościół po raz pierwszy potępił masonów w 1738 r. i wydał przeciwko nim około 20 dekretów. W 1985 r. biskupi rzymskokatoliccy potwierdzili ponad 200-letnią wartość tych restrykcji w obliczu rosnącej liczby katolików przystępujących do zakonu. Tajemnice masonów wzbudziły nieufność organizacji wśród zwykłych ludzi.

Warto wspomnieć, że masoni istnieją do dziś, także w Polsce. Do stałych symboli rytów masońskich nalezą: cyrkiel, węgielnica, Świątynia Salomona, trzy kolumny architektoniczne, akacja, Kolumny Boaz i Jakin, Kolumny Enocha i wiele innych. O masonach można by zrobić osobny artykuł.

Iluminaci

Zakon Iluminatów (od łacińskiego illuminatius – oświecony) to tajne stowarzyszenie założone w 1776 r. przez Adama Weishaupta w Ingolstadt. Zakon oficjalnie za cel stawiało sobie szerzenie oświaty i propagowanie idei oświeceniowych oraz powstrzymywanie działalności jezuitów.

Wielka Pieczęć Stanów Zjednoczonych na banknocie jednodolarowym

Pod wpływem Adolpha Kniggego iluminaci bawarscy (główny zakon) zaczęli nabierać rysu paramasońskiego za sprawą wzorowanego na lożach systemu stopni wtajemniczenia. Iluminaci bawarscy byli podzieleni na trzy szczeble wzrastającej władzy i czerpali z elit społecznych – członkami zakonu był m.in. baron von Knigge i pisarz Johann Wolfgang von Goethe. Cała komunikacja członków zakonu była zaszyfrowana, a członkowie otrzymywali klasyczne pseudonimy (np. Weishaupt był Spartakusem).

Organizacja rozkwitła, zanim została zlikwidowana przez Karla Theodora z Bawarii, który wydał edykt, na mocy którego członkostwo w Zakonie Iluminatów było karane śmiercią. Grupa cały czas potajemnie działała, a zwolennicy teorii spiskowych zaczęli wiązać zakon dosłownie ze wszystkimi ważnymi wydarzeniam w historii, począwszy od rewolucji francuskiej, a skończywszy na zabójstwie JFK. Iluminacji stali się inspiracją dla „Aniołów i demonów” Dana Browna i „Wahadła Foucaulta” Umberto Eco.

Czaszka i Kości

Czaszka i Kości to tajne stowarzyszenie założone na Uniwersytecie Yale w 1832 r. przez Williama Huntingtona Russela. Była to elitarna organizacja parawolnomularska, która powstała zainspirowana okultystycznym towarzystwem Niemieckim.

Symbol organizacji Czaszka i Kości

Organizacja ma własną wyspę – Deer Island – na Rzecie Świętego Wawrzyńca. Czaszka i Kości jest stowarzyszeniem istniejącym do dzisiaj – ma jednak tajny charakter. Nie można tu dostać się przypadkowo. Należą do niej głównie członkowie rodów od wieków osiadłych na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Można tu znaleźć amerykańską arystokrację i znane nazwiska, m.in. Williama Tafta, George’a H.W. Busha, George’a W. Busha, Johna Kerry’ego. W organizacji jest zrzeszonych kilkudziesięciu agentów CIA.

Grupa Bilderberg

Klub Bilderberg to tajne stowarzyszenie osób ze świata polityki i gospodarki, organizujące coroczne spotkania, w których bierze udział 120-150 osób – najwyższej rangi politycy, szefowie międzynarodowych korporacji i osoby o globalnym zasięgu. Podczas spotkań za zamkniętymi drzwiami są omawiane tematy ważne dla świata, mające ustalić „nowy porządek”.

Hotel de Bilderberg w Oosterbeek

Do pierwszego spotkania Grupy Bilderberg doszło w holenderskim Hotelu de Bilderberg w Oosterbeek w 1954 r. Zostało ono zorganizowane przez polskiego emigranta i wpływowego polityka – Józefa Retingera, który przekonał do swojego pomysłu księcia Bernharda.

Mimo iż dzisiaj towarzyszenie nie ma tak tajnego charakteru jak loża masońska czy Zakon Iluminatów, dostanie się na spotkanie nie jest łatwe. W klubie były takie nazwiska jak Bill Clinton, Margaret Thatcher, Angela Merkel czy Tony Blair. Dziennikarze nie mają wstępu na spotkania, a żadne protokoły z ich przebiegu nie są tworzone. Istnieją teorie mówiące, że Grupa Bilderberg odpowiada za stworzenie Unii Europejskiej, inwazję Iraku i bombardowanie Serbii.