Reklama
aplikuj.pl

5 obszarów, które Google Cloud usprawni w Twojej firmie

Chmura Google Cloud

Przedsiębiorcy coraz chętniej przenoszą dane do chmury. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej, w ciągu najbliższych dwóch lat nawet 80% danych należących do europejskich przedsiębiorstw trafi do chmury. Skąd ten trend? Czym są rozwiązania chmurowe i w jaki sposób firmy mogą z nich skorzystać?

Chmura publiczna, czyli co?

Pod nazwą “chmura publiczna” rozumiemy globalną infrastrukturę zarządzaną przez dostawcę, dająca użytkownikom dostęp do setek zaawansowanych usług – od tak podstawowych jak poczta firmowa i dysk współdzielony, przez bardziej zaawansowane maszyny wirtualne i usługi dedykowane tworzeniu aplikacji, po modele uczenia maszynowego i usługi analizy Big Data. 

Chmura publiczna zapewnia dostęp każdemu użytkownikowi. Nie musi on mieć dedykowanego fizycznego sprzętu, serwerowni. Z głowy ma również przejmowanie się infrastrukturą oraz realizacją prac konserwacyjnych. Za usługi płaci zgodnie z wykorzystaniem, korzystając modelu pay-as-you-use. 

Wśród popularnych chmur publicznych warto wspomnieć Google Cloud, rozwiązanie sprawdzone przez firmy na całym świecie.

Korzyści dla firm płynące z chmury publicznej

O korzyści jakie niesie chmura Google Cloud wiedzą już firmy, które dokonały migracji. Jest to proces, który najlepiej pomaga zrozumieć różnice między dotychczasowym środowiskiem, a tym chmurowy. Przeprowadzony przez ekspertów gwarantuje bezpieczeństwo, 

minimalizację kosztów oraz profesjonalną opiekę na każdym etapie. Dla firm, które dopiero rozważają przejście do chmury podsumowaliśmy pięć najważniejszych korzyści, a więc obszarów, które można zoptymalizować dzięki chmurze.

1. Dostępność  i elastyczność

Chmurę Google Cloud tworzy ponad 200 usług, gotowych i bardzo zaawansowanych narzędzi zapewniających:

  • Dostęp do zasobów takich jak moc obliczeniowa, przestrzeń dyskowa, analizy BigData, bazy danych w chmurze, usługi sztucznej inteligencji. Wszystko to w ramach zestawu usług Cloud Computing.
  • Możliwość przechowywania plików o dowolnym rozszerzeniu w skalowanej usłudze hurtowni danych. 
  • Zaawansowaną analitykę opartą o narzędzia Business Intelligence, która pomoże Ci dostarczyć właściwe informacje do właściwych osób wtedy, kiedy to potrzebne. 
  • Dużą moc obliczeniową w ramach baz danych Cloud SQL.
  • Maszyny wirtualne, Google Kubernetes Engine, Cloud Engine. 
  • Całe multum narzędzie dla developerów ułatwiających pisanie, wdrażanie i debugowanie aplikacji chmurowych zarówno lokalnie, jak i w chmurze. Tu dostępne jest m.in. Cloud Code. 
  • Innowacyjne narzędzia AI oraz ML. Możesz dzięki nim wdrażać modele uczenia maszynowego wykorzystując platformę Vertex AI czy też oszczędzać czas pracowników dzięki Contact Center AI. 

Pamiętaj, że zarówno zakres, jak i skalę usług dobiera się indywidualnie, w zależności od bieżących potrzeb. Chmura Google Cloud pozwala tworzyć i dowolnie przebudowywać własną infrastrukturę, bez konieczności inwestowania we własny sprzęt fizyczny. Korzystanie z tak wielu narzędzi w jednym miejscu to duże ułatwienie dla firm.

2. Skalowalność

Mimo, że zasoby chmurowe mają swoje granice, to są one jednak dość odległe, przez co dla większości użytkowników można przyjąć, że w praktyce nieskończone. Dlatego chmura jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą skalować swoje rozwiązania.

Dlaczego jest to takie ważne? Często nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki ruch wygeneruje dane rozwiązanie. W przypadku usług typu on-premises, czyli rozwiązań fizycznych, musimy podjąć pewne założenia już na samym początku. 

Spodziewając się dużego ruchu kupujemy więcej serwerów, ponosimy większe wydatki, a jeżeli założenia nie spełnią się, to znaczna część tych kosztów pójdzie na marne. 

Z drugiej strony, spodziewając się niewielkiego ruchu i rezerwując małe moce obliczeniowe możemy stanąć przed sytuacją, w której ruch przerośnie nasze oczekiwania i usługa przestanie działać. 

Tymczasem w chmurze można skalować i to w ciągu sekund. Wszystkie usługi chmury publicznej Google są skalowalne, a większość nich może skalować się automatycznie, w odpowiedzi na bieżące obciążenie. Oznacza to, że gdy, przykładowo, na Twój serwis e-commerce wejdzie kilkadziesiąt razy więcej użytkowników, aplikacja przyjmie wszystkich bez uszczerbku na wydajności. A gdy goście opuszczą serwis, usługi zeskalują się z powrotem w dół. Skalowalność jest więc odpowiedzią na potrzeby elastyczności firm.

3. Optymalizacja kosztów

Każda firma, bez względu na obszar działania czy sektor gospodarki musi optymalizować koszty. Już z powyższych punktów jasno wynika, że chmura publiczna jest idealnym narzędziem służącym do realnej optymalizacji kosztów operacyjnych. Płacąc za realne zużycie nie musimy rezerwować kolejnych serwerów dedykowanych czy kupować fizycznego sprzętu na zapas. Dobrze przeprowadzona optymalizacja, wykonana np. przez architektów chmurowych FOTC, partnera Google Cloud, pozwala na jeszcze większą redukcję kosztów. Pomoże w tym audyt dedykowany audyt infrastruktury, pomoc w lepszym zrozumieniu i wykorzystaniu dostępnych narzędzi czy też dedykowane zniżki.

4. Szybszy rozwój i zwiększenie zasięgu

Korzystanie z chmury Google Cloud zmniejsza zaangażowanie developerów w utrzymanie infrastruktury, a ich czas pracy można przeznaczyć na rozwój innowacyjnych pomysłów i przyspieszenie time to market. Dzięki dostępowi do wstępnie wytrenowanych modeli uczenia maszynowego, możesz szybciej tworzyć i przebudowywać aplikacje. 

Chmura zapewnia też globalny zasięg, a to dzięki rozsianym po całym świecie data centers. Wchodząc na odległe rynki, możemy skorzystać z centrum położonego bliżej klienta, co zapewnia szybszą realizację usług.

5. Stabilność i bezpieczeństwo

Żyjemy w niepewnych czasach, w których zasadniczo jedynym pewnym elementem jest zmiana. Im mniej zmiennych, tym łatwiej zarządzać biznesem. Firmy szukają rozwiązań dających im poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Chmura jest jednym z nich. 

Z chmury Google Cloud wiele firm korzysta jako z Disaster Recovery Center, czyli awaryjnego centrum danych. Gdy główna infrastruktura, na której znajduje się aplikacja – czy to na własnych serwerach, czy w innej chmurze publicznej – ulegnie zniszczeniu, można łatwo zachować ciągłość działania aplikacji dzięki uprzedniemu wdrożeniu mechanizmów odzyskiwania w chmurze.

To tylko pięć obszarów istotnych z punktu widzenia firmy, a łatwych do obsługi przy wykorzystaniu chmury publicznej Google Cloud. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z ekspertami FOTC, przedstaw swoje oczekiwania i dowiedz, w jaki sposób zoptymalizować swoją działalność internetową dzięki chmurze Google Cloud.

Materiał sponsorowany.