WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

50 lat Intela na rynku

W ciągu ostatnich 50 lat komputery zmieniły się nie do poznania. Przez ten cały czas firma Intel odgrywała w nich kluczową rolę i do tej pory stan tej rzeczy nie uległ zmianie.

Pierwszy mikroprocesor, wyprodukowany przez Intela, nosił nazwę 4004. Miał on wielkość małej monety i był uniwersalnym procesorem programowalnym. Był to też pierwszy krok w celu miniaturyzacji sprzętu. Jego następcą był 8008, który był już 8 bitowy. Rewolucja nadeszła wraz z procesorem 8080. Był on w stanie wykonywać 290 tysięcy operacji na sekundę, czyli 10 razy więcej niż poprzednik. Pierwszym 16 bitowym procesorem był 8086, który ustanowił, używany do dziś, standard architektury x86. W latach 80. pojawiły się pierwsze komputery przenośne. Osborne 1 był jednym z ich prekursorów. Ważył on 11 kg i zawierał monitor, dyski i wszelkie komponenty. W latach 90. rozkwitł rynek laptopów. W 1993 roku Intel wypuścił pierwszy z procesorów Pentium. W 1996 roku Intel stanął na czele 7 różnych firm w celu opracowania USB. W późniejszych czasach rozpowszechnił się Internet i WiFi. Intel zaprezentował wtedy rozwiązanie Centrino, które łączyło wydajność procesora i funkcje bezprzewodowe.

W następnych czasach nadeszła era Intel Core. W 2006 roku pojawił się pierwszy z procesorów i od tej pory zaczyna się mała dominacja Intela na rynku. Najnowsze procesory są w pełni przyszykowane do grania, streamowania czy tworzenia filmów. Co będzie w przyszłości? Tego zapewne niedługo się dowiemy.

Źródło: Materiały prasowe