Reklama
aplikuj.pl

TOP 10 polecanych routerów Wi-Fi 6

top 10 routerów wi-fi 6

Wi-Fi 6 zdobywa coraz większą popularność. W dzisiejszym poradniku przedstawię Wam 10 routerów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru nowego urządzenia.

Asus RT-AX55 

Cena: ok. 300 zł

top 10 routerów wi-fi 6

Asus RT-AX55 to najtańszy router w naszym zestawieniu. Obsługuje on oczywiście Wi-Fi 6, co ma zapewniać świetną wydajność. Producent deklaruje obsługę modulacji 1024-QAM, dzięki czemu prędkości połączeń bezprzewodowych mają być jeszcze wyższe. Przy połączeniu 5 GHz maksymalna prędkość to 1201 MB/s, a przy 2,4 GHz 574 Mb/s.

Kolejna zaleta to połączenie technologii OFDMA i MU-MIMO. Pozwala to na obsługę nawet cztery razy większej liczby urządzeń oraz efektywne przydzielanie kanałów przy komunikacji z kilkoma urządzeniami jednocześnie. Jeśli dbacie o bezpieczeństwo to na pewno będziecie zadowoleni z AiProtection Pro, który dostarczany jest z darmowym abonamentem na całe życie urządzenia. Całość współpracuje też z systemem sieci Wi-Fi Asus AiMesh, więc możecie bez problemów pokryć zasięgiem cały dom.

Jeśli więc szukacie budżetowego routera Wi-Fi 6 to pierwsza z propozycji powinna Wam zdecydowanie przypaść do gustu. Jest to bardzo dobra konstrukcja, która świetnie sprawdza się w praktyce.

Xiaomi AioT Router AX3600

Cena: ok. 390 zł

top 10 routerów wi-fi 6

Kolejna z propozycji to dobrze znany każdemu Xiaomi. Tym razem na pokładzie obecny jest 6-rdzeniowy układ (4-rdzeniowy procesor + 2-rdzeniowy silnik akceleracji sieci) oraz 512 MB pamięci RAM. Pozwala to na obsługę nawet do 248 urządzeń. Kolejny plus to aż 7 zewnętrznych anten. Całość oczywiście wspiera Wi-Fi 6, a maksymalne prędkości transmisji bezprzewodowej sięgają 574 Mb/s dla 2,4 GHz i 2402 Mb/s dla 5 GHz.

Tutaj warto też wspomnieć o technologii kształtowania wiązki Beamforming. Wykrywa ona położenie urządzeń w sieci i jest w stanie zapewnić im stabilniejszą jakość sygnału. Całość jest też zgodna z aplikacją mobilną Xiaomi Home, więc jeśli macie więcej urządzeń tej firmy to łatwo możecie sterować także samym routerem.

Propozycja od Xiaomi powinna więc zaciekawić sporo osób w szczególności, jeśli korzystają one już ze sprzętu firmy i są z niego zadowolone.

Asus RT-AX68U 

Cena: ok. 715 zł

Kolejna propozycja to ponownie konstrukcja Asusa. Tym razem maksymalna prędkość dla pasma 2,4 GHz to 861 Mb/s, a dla 5 GHz 1802 MHz. Obecne są też trzy zewnętrzne anteny, dwurdzeniowy procesor 1,8 GHz czy 512 MB pamięci RAM. To wszystko wpływa na to, że nie macie się co obawiać stabilności połączenia – na pewno nie będzie z tym problemów.

Tym razem chciałbym zwrócić uwagę na aplikację Instant Guard. Zapewnia one bezpieczny dostęp do Internetu z każdego miejsca na świecie dzięki. Także ogromnym plusem jest darmowe oprogramowanie ASUS AiProtection Pro czy szyfrowanie WPA3. Dla dzieci łatwo odpalicie kontrolę rodzicielską, co ochroni je przed niebezpiecznym stronami w sieci. Router obsługuje też Asus AiMesh, więc łatwo stworzycie sieć pokrywającą nawet spory dom.

Jeśli więc stawiacie na bezpieczeństwo i prywatność to zdecydowanie powinniście zastanowić się nad zakupem tego urządzenia. Oferuje ono także świetne prędkości transferów, więc na pewno będziecie z niego zadowoleni.

Asus RT-AX82U

Cena: ok. 789 zł

Asus RT-AX82U oferuje prędkość 4804 Mb/s dla pasma 5 GHz oraz 574 Mb/s dla 2,4 GHz. Na pokładzie są cztery zewnętrzne anteny, trzyrdzeniowy procesor 1,5 GHz oraz 512 MB pamięci RAM. Dzięki takiej specyfikacji możecie mieć pewność, że połączenie zawsze będzie w pełni stabilne.

Asus w tym przypadku chwali się trybem rozgrywki mobilnej, który minimalizuje opóźnienia i latencję podczas grania na np. smartfonach. Router także świetnie wygląda. Producent zadbał o podświetlenie RGB, więc możecie go zmieniać w zależności od potrzeb. Asus RT-AX82U obsługuje AiMesh, więc bez problemów stworzycie większą sieć. Nie zabrakło też zabezpieczeń AiProtection Pro, WPA3 czy kontroli rodzicielskiej.

Omawiany model świetnie sprawdzi się więc u każdego gracza. Na pewno docenicie znakomity wygląd, możliwość zmiany podświetlenia czy wysokie transfery. W swojej cenie jest to więc propozycja zdecydowanie warta Waszej uwagi.

NETGEAR Nighthawk AX4

Cena: ok. 1000 zł

NETGEAR Nighthawk AX4 oferuje funkcję kształtowania wiązki Beamforming, co jak już wiecie ma zwiększać stabilność połączeń. Maksymalna prędkość sieci 2,4 GHz to 600 Mb/s, a 5 GHz 2400 MB/s. Transfery powinny być więc bardzo szybkie, co pozwoli Wam na pełne wykorzystanie potencjału łącza internetowego. Dwie zewnętrzne anteny Wi-Fi mają gwarantować dobry zasięg sieci w domu.

Na pokładzie jest szybki dwurdzeniowy procesor oraz 5 portów Gigabit. Warto też zwrócić uwagę na aplikację Nighthawk, która ułatwia konfigurację routera. Jest też obecny najnowszy protokół bezpieczeństwa, czyli WPA3. Producent wspomina też o obsłudze pasma 160 MHz, co umożliwia przesyłanie danych z gigabitową szybkością na zgodne urządzenia. Nie zabrakło też technologii OFDMA czy szybkiego złącza USB 3.0.

Router jest więc kolejnym ciekawym wyborem, tym razem w okolicy 1000 zł. Dobre parametry zapewnią na pewno świetne działanie postawionej sieci bezprzewodowej.

TP-Link Archer AX90

Cena: ok. 1100 zł

TP-Link Archer AX90 zapewnia wysokie prędkości w trzech pasmach: 4804 Mb/s + 1201 Mb/s w dwóch 5 GHz oraz 574 Mb/s w 2,4 GHz. Jest też obecny jeden port WAN/LAN 2,5 Gb/s, jeden WAN/LAN 1 Gb/s oraz trzy LAN 1 Gb/s. Taka konfiguracja sprawia, że osiągniecie świetne transfery nawet przy wykorzystaniu serera NAS. Warto też zwrócić uwagę na obecność ośmiu anten oraz technologii Beamforming.

Producent nie zapomniał o technologiach OFDMA oraz MU-MIMO, co umożliwia podłączenie do sieci większej ilości urządzeń. HomeSHield wraz z WPA3 zadbają o bezpieczeństwo sieci. Dzięki OneMesh stworzycie jednolitą sieć mesh, która będzie w stanie objąć całą powierzchnię Waszego domu. Całość uzupełnia czterordzeniowy procesor, który umożliwia zminimalizowanie opóźnień i sprawne przetwarzanie danych.

Warto więc rozważyć tę propozycję jeśli szukacie szybkiego routera o sporych możliwościach. TP-Link stworzył zdecydowanie jedną z ciekawszych propozycji w okolicy 1100 zł.

Asus ZenWiFi AX Mini (XD4)

Cena: ok. 1660 zł

Tym razem propozycja dla osób, które mają duży dom. Zestaw od Asusa pozwala na pokrycie nawet 510 m^2, więc nawet największe domy bez problemów pokryjecie mocną i stabilną siecią Wi-Fi. Tutaj tylko trzeba zwrócić uwagę na maksymalne prędkości: przy 5 Ghz jest to 1201 Mb/s, a przy 2,4 Ghz 574 Mb/s. Natomiast w przypadku sieci mesh ma to mniejsze znaczenie – liczy się głównie pokrywana powierzchnia.

Asus wspomina tutaj o łatwej obsłudze i konfiguracji, głównie dzięki aplikacji Asus Router. Ponownie mamy dostępny na całe życie pakiet zabezpieczeń od Tend Micro oraz nie zabrakło wbudowanej ochrony rodzicielskiej. Całość jest oczywiście zgodna z AiMesh, więc możecie te routery połączyć z innym, który jest również kompatybilny z tą technologią. Jeśli macie sporo inteligentnych urządzeń, to również nie będzie problemów. Proponowany zestaw jest kompatybilny np. z Amazon Alexa, więc możecie sterować za pomocą poleceń głosowych.

Jeśli więc macie naprawdę spory teren do pokrycia zasięgiem Wi-Fi to warto zdecydować się na taki zestaw. Pozwoli on na dotarcie sygnałem nawet do najbardziej oddalonych miejsc, a przy tym całość naprawdę łatwo skonfigurujecie.

NETGEAR Nighthawk Pro Gaming XR1000

Cena: ok. 1800 zł

Kolejna propozycja od NETGEAR to konstrukcja przeznaczona dla graczy, o czym też mówi sama nazwa. Tym razem na pokładzie są cztery anteny, a prędkość przy sieci 2,4 GHz to 600 Mb/s, a przy 5 GHz sięga 4,8 Gb/s. Nie zabrakło technologii Beamforming, więc możecie liczyć na szybkie i stabilne połączenie z każdym urządzeniem.

Producent wspomina tutaj o kilku technologiach, które powinny zaciekawić graczy. Szybkość pingowania ma być do 93% zredukowana, a NETGEAR Armor zapewnia pełne bezpieczeństwo sieci. Jest to ważne w szczególności przy strumieniowaniu gier. Nie zabrakło też OFDMA i MU-MIMO, które opisałem przy okazji poprzedniego sprzętu. Ważne jest też oprogramowanie DumaOS, które pozwala na zoptymalizowanie i przydzielanie przepustowości np. na potrzeby streamowania czy do grania w chmurze.

Jeśli więc jesteście graczami i szukacie odpowiedniego sprzętu, który pozwoli Wam na dokładnie przydzielanie łącza oraz zapewni niskie opóźnienia to zdecydowanie warto zainteresować się tym sprzętem.

TP-Link Archer AX11000

Cena: ok. 2000 zł

Jeden z najdroższych routerów z zestawieniu został stworzony dla najbardziej wymagających graczy. Oferuje one 4804 Mb/s na paśmie 5 GHz do gamingu + 4804 Mb/s na 5 GHz oraz 1148 Mb/s na 2,4 GHz. Są to potężne prędkości, które z pewnością doceni każdy z graczy. Ponownie obecny jest kanał 160 MHz, technologia Beamforming oraz 7 zewnętrznych anten.

Graczy na pewno zainteresuje Game Accelelator, Game protector czy statystyki gry. Ten pierwszy wykrywa i optymalizuje ruch generowany przez gry. Drugi dzięki Homecare zabezpiecza konta i dokumenty. Trzeci umożliwia szybką analizę opóźnień, czasu gry czy podziału zasobów sieciowych. Poza tym nie zabrakło portu WAN 2,5 Gb/s, 8 LAN 1 Gb/s czy portów USB-A 3.0 oraz USB-C. Jest też obecna technologia OFDMA i MU-MIMO, a całość łatwo skonfigurujecie poprzez aplikację Tether.

Gracze zdecydowanie powinni więc polubić ten router. Zapewni on świetną wydajność i bardzo niskie opóźnienia w grach.

Asus RT-AX89X

Cena: ok. 2500 zł

top 10 routerów wi-fi 6

Ostatni z routerów to najdroższa propozycja w zestawieniu, ale także najlepsza. Na pokładzie jest 8 zewnętrznych anten, a prędkość sieci 5 GHz sięga 4804 Mb/s (przy 2,4 GHz jest to 1148 Mb/s). Takie osiągi są możliwe dzięki 12-strumieniowym połączeniom bezprzewodowym. Kolejny plus to obecność dwóch gniazd 10 GbE – tutaj nawet najszybsze serwery NAS na rynku będą miały zapewnione odpowiednie działanie. Jest też obecnych osiem gigabitowych portów LAN.

Ponownie mowa jest o zabezpieczeniach – na pokładzie jest AiProtection Pro. Dzięki temu na pewno wszelkie zagrożenia płynące z sieci zostaną zneutralizowane. Nie zabrakło oczywiście technologii OFDMA czy MU-MIMO. Warto też wspomnieć o obecności czterordzeniowego procesora 2,2 Ghz, co ma zapewniać maksymalną przepustowość oraz wydajność sieci. Całość jest też zgodna z AiMesh, więc spokojnie możecie stworzyć sporą sieć mesh.

Jeśli szukacie routera premium to właśnie go znaleźliście. Asus RT-AX89X zapewnia wszystko, co jest niezbędne do zbudowania najlepszej jakości Wi-Fi w Waszym domu. Oczywiście jest to okupione większą ceną, ale za jakość czasami trzeba sporo zapłacić.