Reklama
aplikuj.pl

Robotyczny system NCyborg może pomóc ofiarom udarów

Robotyczny system NCyborg

Ofiary udaru często dręczą trudności z operowaniem własnym ciałem i dla nich właśnie powstał robotyczny system NCyborg. Ten może na ten moment jest dopiero w fazie rozwoju, ale obiecuje wiele i zapowiada się na małą rewolucję.

NCyborg jest obecnie rozwijany w ramach współpracy między chińskim szpitalem Tongji, a powiązaną z Harvardem firmą BrainCo zajmującą się interfejsem łączącym mózg z systemem komputerowym. Na ten moment plany zakładają, że NCyborg przyjmie postać systemu do noszenia, który będzie początkowo używany do rehabilitacji sparaliżowanych rąk ofiar udaru.

Czytaj też: Stawy chrząszcza źródłem substancji przewyższającej właściwości teflonu

W jaki sposób system NCyborg „naprawi” układ nerwowy osób po udarze?

Na ten system będzie składać się opaska na głowę EEG, która odczytuje sygnały elektryczne z mózgu, opaska na ramię, odczytująca sygnały nerwowo-mięśniowe z przedramienia oraz zasilana robotyczna rękawica noszona na dłoni. Cały system powinien reagować w czasie krótszym niż 300 milisekund (via Keai Communications).

Całość zasili system sztucznej inteligencji, umożliwiając „okrężną” drogę do działania mięśni, pełniąc funkcję swoistego interfejsu. W ten właśnie sposób trening stopniowo odbuduje uszkodzone ścieżki nerwowe użytkownika, aż w końcu pacjent będzie w stanie wykonywać ruchy ręką bez pomocy robota.

Czytaj też: Bill Gates, NASA, Yellowstone i alternatywy dla mięsa mają zaskakująco dużo wspólnego

Na ten moment robotyczny system NCyborg powinien być w stanie zidentyfikować co najmniej osiem intencji ruchu dłoni z dokładnością ponad 90 procent. Więcej można znaleźć w opublikowanym w Brain Hemorrhages opracowaniu naukowym.