Reklama
aplikuj.pl

Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn?

spoleczenstwo

Niemal wszystkie kraje na świecie wpisują się w tendencję, w myśl której kobiety żyją średnio dłużej od mężczyzn. Skąd w ogóle takie zjawisko?

Dane z 2019 roku sugerują, że średnia życia polskiej kobiety to 81,7 lat. Z kolei w przypadku mężczyzn wartość ta jest wyraźnie niższa i wynosi 74,1 lat. Virginia Zarulli z Uniwersytetu Południowej Danii wskazuje na przyczyny biologiczne takiego stanu rzeczy. Organizmy kobiet produkują więcej estrogenu i mniej testosteronu niż organizmy mężczyzn. Estrogen zapewnia ochronę przed szeregiem dolegliwości, takich jak choroby sercowo-naczyniowe.

Czytaj też: Chińska firma zbiera dane genetyczne kobiet. Informacje pochodzą z całego świata

Z kolei wyższe stężenia testosteronu mogą prowadzić do zachorowań na raka prostaty (u mężczyzn) i piersi (u kobiet). Poza tym, hormon ten prowadzi do bardziej ryzykownych i agresywnych zachowań, szczególnie w młodości. Takie osoby są więc bardziej narażone na zgon w młodym wieku (zaniżając średnią długość życia swojej płci).

Kobiety żyją dłużej zarówno dzięki czynnikom biologicznym, jak i społecznym

Kobiety mają też swego rodzaju asa w rękawie w postaci podwójnego chromosomu płciowego. Mężczyźni posiadają bowiem chromosomy X i Y, podczas gdy kobiety – X i X. Zmagazynowany w ten sposób materiał genetyczny może działać niczym plan awaryjny, szczególnie przydatny w przypadku chorób takich jak hemofilia oraz dystrofia mięśniowa Duchenne’a.

Czytaj też: Kobiety w wypadkach samochodowych cierpią bardziej. Dlaczego?

Przewaga kobiet w tym względzie jest widoczna już od urodzenia, ponieważ w okresie niemowlęcym dziewczynki cechują się wyższymi wskaźnikami przeżycia od chłopców. W grę wchodzą również czynniki społeczno-kulturowe, takie jak większa skłonność mężczyzn do korzystania z używek. Szacuje się, że 35% mężczyzn na świecie pali papierosy, podczas gdy w przypadku kobiet jest to zaledwie 6%.  Kobiety częściej wybierają też zdrowe formy żywienia i o 33% częściej decydują się na wizyty u lekarza.