Reklama
aplikuj.pl

Samozasilający się implant naprawia upośledzony zmysł dotyku

Samozasilający się implant, upośledzony zmysł dotyku

Dziennik ACS Nano doczekał się ostatnio publikacji jednego z najnowszych dzieł naukowców z Tel Aviv University, którzy to wzięli na celownik upośledzony zmysł dotyku i postanowili go „naprawić”. Jak? Z wykorzystaniem specjalnego implantu, który zasila się sam.

Głębokie mechaniczne uszkodzenie danej części ciała zwykle pozostawia ślad na systemie nerwowym, doprowadzając do trwale osłabionego zmysłu dotyku. W przypadku palców znacząco wpływa to na codzienne funkcjonowanie i dlatego zespół naukowców z izraelskiego uniwersytetu stworzył eksperymentalny implant, który wszczepia się tuż pod skórę uszkodzonej części ciała (w domyśle opuszka palca), aby poprawić skuteczność wyczuwania dotyku.

Czytaj też: Jak ulepszyć samoloty? Badanie biorące pod lupę czarne upierzenie odpowiada

Upośledzony zmysł dotyku może naprawić nowo opracowany implant

Implant zasila się dzięki TENG, czyli tryboelektrycznemu nanogeneratowi, który generuje elektryczność poprzez pocieranie dwóch różnych materiałów dielektrycznych. W tym implancie TENG składa się z dwóch równoległych do siebie kwadratowych płytek z niewielką przerwą między nimi. Każda płytka wykonana jest z innego elastycznego materiału, mierzącego mniej niż pół centymetra z każdej strony.

Czytaj też: Kształtowanie pamięci ma swoją cenę. DNA w mózgu ulega uszkodzeniom

Kiedy dana część ciała styka się z powierzchnią, na TENG wywierany jest nacisk różny nacisk. To z kolei powoduje zetknięcie ze sobą dwóch płytek, doprowadzając do wygenerowania ładunku elektrycznego, który trafia do elektrody zaprzężonej do sąsiedniego nieuszkodzonego nerwu. Ten nerw z kolei przekazuje sygnał elektryczny do ośrodkowego układu nerwowego, czyli do mózgu. Im wyższe ciśnienie, tym okazalszy ładunek elektryczny i tym samym bardziej intensywne doznanie.

Czytaj też: Autonomiczne drony w roli poszukiwaczy meteorytów

Skuteczność wykazano na szczurach, które z tym implantem były w stanie ponownie zacząć normalnie chodzić po wcześniejszym celowym przecięciu nerwu.